Zbavte se plevele mezi dlaždicemi na dalších 100 let: Připravte si účinný herbicid podle lidového receptu!

Fotografie: Depositphotos

Plevel, který prorůstá dlažbou, je pro řadu z nás noční můrou. Ruční vytrhávání je zdlouhavé i fyzicky náročné. Práci si však můžete i hodně ulehčit.

U dobře položené dlažby se problém s prorůstajícím plevelem nemusí vyskytovat. Avšak u starších pokládek se časem mezi vydrolenými spárami začne plevel objevovat. Je velmi odolný a k růstu mu stačí opravdu málo. Ruční vytrhávání je pak náročné, obzvlášť jedná-li se o velké plochy. Pokud nechcete používat chemii, můžete se plevele zbavit i pomocí domácích prostředků.

Jedlá soda

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný si dokáže poradit s nechtěným plevelem velmi dobře. Rostlina se v podstatě zatíží solí a to způsobí její vyschnutí od kořene. Je to bezpečná metoda pro životní prostředí i pro vás. Pokud ji aplikujete pouze na vybraný plevel, nemusíte se bát o zdraví okolních okrasných rostlin.

Nejdříve plevel mezi dlaždicemi zalijte vodou z konve nebo hadice. Poté na něj nasypejte jedlou sodu. Plevel do dvou dnů vyschne a půjde vymést hrubým koštětem. Tato metoda je ideální jako prevence. Hned na jaře posypte dlažbu jedlou sodou a koštětem ji vmeťte do všech spár. Plevelu se v takto ošetřených mezerách dařit nebude. Preventivní aplikaci opakujte vždy po silných deštích.

Fotografie: Freepik

Bílý ocet

Ocet je další bezpečný přípravek, který zvládne plevel zahubit. Smíchejte 4 litry bílého octa se dvěma šálky kuchyňské soli a přimíchejte lžičku saponátu na nádobí. Směs nalijte do postřikovače a plevel jí postříkejte. Tato směs působí rychle a do 24 hodin všechen postříkaný plevel vyschne a půjde mnohem snáze odstranit.

Kuchyňská sůl

Samotná kuchyňská sůl si s plevelem také dobře poradí. Smíchejte 3 díly vody s jedním dílem soli a roztok aplikujte na plevel. Dávejte velký pozor, slaná voda zlikviduje i jiné rostliny, proto ji nanášejte opravdu jenom na plevel. Kuchyňská sůl rostlinu vysuší stejně jako jedlá soda, má dlouhotrvající účinek a nezatěžuje životní prostředí.

Prevence růstu plevele

Všechny výše uvedené způsoby můžete používat jako prevenci růstu plevele. Je to mnohem jednodušší, protože pak nebudete muset odstraňovat žádný plevel. Aplikaci provádějte pravidelně po celou sezónu. Obzvláště po silných deštích je potřeba postřik provést ihned, protože soli se deštěm v půdě rozředí a účinnost klesne.

Fotografie: Freepik

Můžete také do spár mezi dlaždicemi použít polymerní písek. Ten ve styku s vodou tvoří pevné pojivo a drží ve spárách mnohem lépe než běžný písek. Speciálním smetákem se vmete mezi spáry. Poté se však musí dobře z celé dlažby smést pryč. Jakmile se k tomuto písku dostane voda, vytváří lepivou směs, která celou spáru utěsní a plevel nebude mít šanci vyrůst.

Zdroj: Express

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*