Zemřel jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů. Celý národ vyzdvihuje jeho ikonická díla

Fotografie: Silar / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Úctyhodného věku se dožil významný český spisovatel, který přispíval do řady časopisů a sám některé i založil. Podle jeho scénářů vzniklo několik filmů i dramat.

Spisovatel, scenárista a dramatik Aleš Fuchs zemřel po dlouhé nemoci ve věku 91 let. O jeho úmrtí informoval web DivadelníNoviny. Fuchs přispíval od 50. let do řady především uměleckých časopisů. Napsal rovněž několik televizních a divadelních scénářů. Po revoluci také založil nakladatelství Faun, ve kterém vyšly desítky titulů.

Přispíval do celé řady uměleckých časopisů

Aleš Fuchs se narodil v roce 1932 v Kroměříži. Získal doktorát z filozofie na bratislavské VŠMU. Od 50. let přispíval do řady českých i slovenských periodik – Lidové demokracie (1955), Hlasu ĺudu, Rudého práva (1961), Divadelních novin (1961), Divadelních a filmových novin (1964), Film a divadlo. V roce 1957 založil slovenskou revue Film a divadlo. V roce 1968 se stal redaktorem týdeníku Zítřek (1968–1969). Toto periodikum však bylo velmi záhy zakázáno.

V sedmdesátých letech pracoval jako redaktor časopisu Scéna a šéfredaktor časopisu Dramatické umění (1988–1990).  Tou dobou také napsal několik scénářů k televizním filmům Koniec zábavy, Ruka ruku umýva a Večer koncem listopadu. V roce 1972 byl také natočen Modrý vrabec, milostný příběh mladičké studentky, kdy velké zklamání vyústí ve vážné úvahy o smyslu vlastní existence a života. Hlavní roli si tu zahrála Libuše Šafránková.

svíčky na ulici

Hvězdný frontman milované kapely zemřel ve věku 64 let. Fanoušci vzpomínají na jejich největší hity

Napsal rovněž několik divadelních dramat

Po revoluci se stal redaktorem newyorského Československého týdeníku. Ve svých článcích tu mapoval politický a společenský vývoj v Československu. Články z těchto let pak vyšly jako soubor v publikaci Listy za oceán. Rovněž založil vlastní nakladatelství Faun, ve kterém vyšly desítky českých i zahraničních titulů. Jak uvádí TN, aktivně pracoval do velmi pokročilého věku a na sklonku kariéry připravoval například publikaci o Adině Mandlové.

muž píše
Fotografie: Freepik

Byl rovněž divadelním scenáristou a autorem dramat Noční eskorta, Příběhy z Dekameronu a Válka skončí zítra. Aleš Fuchs zemřel po dlouhé nemoci, a to ve věku nedožitých 92 let. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o úmrtí české umělkyně Věry Novákové, jejíž díla se nesmazatelně zapsala do naší historie.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*