V úctyhodném věku zemřela milovaná herečka, která si získala srdce několika generací

svíčky a květiny
Fotografie: Freepik

Proslavila se především rolí v muzikálovém filmu Marry Popins. Zahrála si však v desítkách filmů, seriálů i divadelních her a zařadila se ke zlatým herečkám Hollywoodu.

Zářila ve filmu i na Broadwayi. Glynis Johns byla všestranná herečka i zpěvačka, jejíž kariéra odstartovala již v roce 1938. Byla tak jednou z posledních hvězd, které pamatují zlatý věk Hollywoodu, ale i klasická léta britské kinematografie. Johns zemřela v domově důchodců, kde trávila poslední roky svého života. 5. října přitom oslavila sté narozeniny.

Narodila se v Jižní Africe, proslavila se i v Hollywoodu

Jak uvádí Wikipedie, Glynis Johns se narodila v roce 1923 v Pretorii v Jižní Africe jako dcera velšského herce Mervyna Johnse. Na jevišti se objevovala od mládí a od raného dospívání byla obsazována jako scénická tanečnice. Na plátně se poprvé objevila ve snímku South Riding z roku 1938. Během 40. let její popularita rostla. Později začala přijímat stále více nabídek z USA. Na Broadwayi debutovala v roce 1952.

Za svoji více než 70 let trvající kariéru natočila přes 60 filmů a objevila se ve 30 divadelních hrách. Diváci ji mohli vidět také v několika seriálech a dokumentárních filmech. Získala také řadu ocenění jako cenu Tony nebo Drama Desk Award. Byla také nominována na Oscara, Zlatý glóbus a cenu Laurence Oliviera. Glynis Johns tak byla jednou z posledních žijících hvězd zlatého věku Hollywoodu.

Vyznamenal ji i prezident: Opustila nás nejlegendárnější herečka posledních 70 let

Proslavila se hlavně díky Mary Poppins

„Nejenže truchlíme nad odchodem naší drahé Glynis, ale truchlíme i nad koncem zlatého věku Hollywoodu,“ citoval hereččina manažera Mitche Clema deník Blesk. Johns si zahrála například v populárním muzikálovém filmu Mary Poppins z roku 1964, kde ztvárnila roli paní Banksové. Čeští diváci si ji mohou také pamatovat z komedie Zatímco jsi spal nebo z populárních seriálů Star Trek nebo To je vražda, napsala.

Její poslední role byla ve filmu Superstar z roku 1999. Poté odešla do uměleckého důchodu a stáhla se z veřejného života. Poslední roky žila v domově důchodců, kde 4. ledna také zemřela. Bylo jí 100 let. Herečku si můžete připomenout ve filmové ukázce níže. Na SvětěKreativity jsme také informovali o úmrtí legendární herečky, jejíž kariéra trvala přes 70 let.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]