Zemřela ikonická herečka, kterou si čeští diváci zamilovali díky rolím v 2 legendárních seriálech

Fotografie: Alexander Batrakov / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Do uměleckého nebe odešla populární herečka z Broadwaye, která si zahrála i v celé řadě oblíbených seriálů. Zemřela v nemocnici v New Jersey 23. února.

CNNPrimaNews přinesla zprávu o úmrtí divadelní, seriálové a filmové herečky Lyndy Gravattové. Držitelka několika cen se proslavila mimo jiné řadou divadelních rolí, které ztvárnila na Broadwayi. Čeští diváci ji mohli vidět například v oblíbených televizních seriálech Sex ve městě a Zákon a pořádek. Zemřela 23. února v nemocnici v New Brunswicku ve státě New Jersey ve věku 77 let.

Na Broadwayi poprvé vystoupila už ve čtyřech letech

Herečka, režisérka a učitelka Lynda Gravattová se narodila v newyorském Harlemu v roce 1946. Na Broadwayi si poprvé zahrála už ve čtyřech letech. Díky této první roli se pak dostala k natáčení televizních pořadů pro děti. Na střední škole se i nadále věnovala herectví. Navštěvovala dramatické a taneční kroužky. Během studií na Howard University se stala zakládající členkou společnosti Living Stage, věnující se improvizovanému divadlu.

„Během tohoto plodného období konce 60. a začátku 70. let v DC měla Lynda také příležitost setkat se s řadou inovativních, literárně smýšlejících a talentovaných vrstevníků, jako jsou Charles Brown, Clinton Turner Davis a Petronia Paley,“ uvádí National Black Theatre na svém instagramovém účtu. Na Broadwayi ztvárnila desítky divadelních rolí. Tou poslední byla Big Mama v Kočce na rozpálené plechové střeše z roku 2008.

svíčky na hřbitově

Ve věku 75 let zemřel oblíbený herec, kterému přezdívali král filmových ocenění

Získala řadu cen a vyučovala na univerzitách

První příležitost před kamerou dostala ve filmu Good To Go z roku 1986. Následovaly role v seriálech The Hoop Life, tři série Zákon a pořádek, Sex ve městě nebo Dobrá žena. Její poslední rolí byla ta v seriálu East New York. Lynda Gravattová je rovněž držitelkou mnoha ocenění. Třikrát vyhrála cenu ADULECO, v roce 1999 získala cenu Theatre World Award a v roce 2004 pak cenu Helen Hayes. Rovněž vyučovala na Howard University a Rutgers University.

„Milovala jsem tě ve všech směrech. Skvěle se mi s tebou pracovalo, smála jsem se s tebou, sdílela jsem tvou nekonečnou moudrost. Odpočívej v pokoji, kamarádko,“ vzpomínala na svoji přítelkyni Viola Davisová. Lynda Gravattová zemřela 23. února ve věku 77 let. Na SvětěKreativity jsme informovali také o úmrtí jiné milované herečky z kultovních snímků. Zemřela ve věku 80 let.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]