Zemřela legendární zpravodajka, která se svou dlouholetou prací zapsala do historie

svíčky a květiny
Fotografie: Freepik

Široce uznávaná novinářka zemřela 4. dubna ve věku 96 let. Přes 30 let pracovala pro britský list The Guardian. Na poli žurnalistiky se stala legendou a inspirací pro mnohé.

CNNPrimaNews přinesla zprávu o úmrtí legendy britské žurnalistiky. Hella Picková byla nejdéle pracující novinářkou ve Velké Británii. Počátkem 60. let začala pracovat jako korespondentka OSN pro britský deník The Guardian. Svým neuvěřitelným přehledem, encyklopedickými znalostmi a houževnatostí si dokázala získat velký respekt a obdiv v čistě mužském světě žurnalistiky. Ještě v lednu vydala svůj poslední článek o válce v Gaze.

Do Británie se dostala v dětském transportu z Rakouska

Hella Picková se narodila v roce 1927 ve Vídni. Poté, co nacisté anektovali Rakousko v roce 1938, posadila ji matka do Kindertransportu směr Velká Británie. To jí bylo 11 let. V roce 1958 pak začala pracovat jako novinářka. O tři roky později spojila svoji kariéru s deníkem The Guardian, kde pracovala přes třicet let. Stala se legendou a inspirací pro mnohé mladší novináře.

„Poté, co Picková v 50. letech pronikla do světa zahraniční žurnalistiky, kde dominovali muži, pracovala pro The Guardian více než 30 let a mladší kolegy stejnou měrou inspirovala i děsila,“ napsal deník TheGuardian. Picková tu zprvu pracovala jako korespondentka OSN, v 90. letech odcházela jako diplomatická zpravodajka. Byla obdivována pro svůj široký geopolitický přehled a encyklopedické znalosti. Navíc byla mimořádně přátelská a lehce navazovala potřebné kontakty.

Svět opustila hudební legenda, která rozpohybovala všechny diskotéky v Česku i na Slovensku

Aktivní byla do posledních dnů

„Hella byla neuvěřitelná síla a inspirace. Měla bezkonkurenční kontakty a nesmírné znalosti o světovém dění a vždy byla pevná ve svém odhodlání zjistit fakta. Když začínala, bylo jen velmi málo žen na pozici zahraniční zpravodajky, ale brzy si získala obdiv a respekt kolegů v Guardianu i ve světě. Její osobní historie jako uprchlíka před nacisty formovala její život. To, že ještě před několika týdny pracovala, je důkazem její obětavosti a odhodlání,“ řekla šéfredaktorka The Guardian Katharine Viner.

O tom, že byla věrná své profesi téměř do posledního dechu, svědčí i fakt, že ještě v lednu vydala svůj poslední článek o válce v Gaze. Její příbuzní uvedli, že si ještě den před svou smrtí poslechla poslední zpravodajskou relaci, přestože už byla velmi zesláblá a špatně se jí mluvilo. Hella Picková zemřela 4. dubna ve věku 96 let. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o úmrtí bývalého českého olympijského medailisty, který zemřel za tragických okolností.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*