Stát nabízí Čechům tisíce korun a málokdo o tom ví. Stačí včas splnit podmínky

Každá koruna se hodí
Fotografie: Pixabay

Příspěvek na bydlení může pomoci mnoha domácnostem ve finanční nouzi. O jeho změnu je možné požádat do konce července.

Příspěvek na bydlení je sociální dávka, která pomáhá značnému okruhu lidí v případě finanční nouze. A lidem, kterým v poslední době klesly příjmy, anebo se zvýšily náklady na bydlení, zbývá už jen 14 dní do konce lhůty na přepočet výše příspěvku. Od října už se totiž příspěvek přehodnocovat nebude.

Změna finanční situace

Pokud u vás v průběhu posledních tří měsíců situace uvedená v prvním odstavci nastala, požádejte do konce července Úřad práce o přepočet vašeho příspěvku. Je to poslední možnost, kdy vám může být dávka navýšena, jak také upozornil úřad veřejného ochránce práv. Od října totiž budou zavedeny postupy nové a bude se vyplácet tzv. superdávka. Stávající klienti mohou využít jednoduchou a automatickou prolongaci dávky a obdrží stávající a přiznanou výši příspěvku nebo musí doložit znovu i v tomto nepovinném období všechny doklady k aktuální výši výdajů a příjmů za předchozí čtvrtletí.

V tom případě dojde k přehodnocení. Jak však upozorňuje Úřad práce, totto může ovlivnit výši příspěvku oběma směry – příspěvek může být nižší nebo i vyšší podle individuální situace klienta. Propisovat se do něj může i případné vyúčtování služeb a energií, které proběhlo v druhém čtvrtletí. Každý tedy musí zvážit, jaké řešení je pro něj v tuto chvíli vhodnější.

důchodce

Stát nabízí českým důchodcům statisíce Kč a téměř nikdo se o ně neuchází. O této nabídce totiž nikdo neví

Kdo má na příspěvek na bydlení nárok

Na příspěvek na bydlení mají v tuto chvíli nárok jak majitelé bytů, tak i osoby, které žijí v bytech nájemních, nebo dokonce na chalupě. Jestliže jsou vaše výdaje na bydlení vyšší než 30 % vašich příjmů, může vám být tato sociální dávka přiznána. Stát vám přispěje na náklady nad těchto třicet procent. Orientační propočet si můžete provést na on-line kalkulačce, jak radí web Kurzy.

Co k zařízení příspěvku budete potřebovat

Požádat o příspěvek na bydlení je možné přes internet, anebo se na Úřad práce můžete dostavit osobně. Budete potřebovat potvrzení o výši příjmů, ale to si dokáže MPSV stáhnout rovnou od vašeho zaměstnavatele. Takže toto potvrzení nemusíte zajišťovat sami. Je však několik dalších dokladů, které přiložit musíte, jako potvrzení o výdajích za služby a nákladů na energie či kopie nájemní smlouvy.

Pomůže vám nová aplikace

Kdo si chce příspěvek na bydlení zařídit elektronicky, využije k tomu aplikaci MPSV s názvem Jenda, její klientskou zónu. Přihlásit se můžete pouze identitou občana. To znamená bankovní identitou, eObčankou, NIA ID nebo mobilním klíčem eGovernmentu. Vyplnění žádosti je intuitivní, neměli byste s tím mít žádný problém.

Jak již bylo řečeno, od října bude zavedena nová superdávka, která mimo jiné příspěvek na bydlení nahrazuje (konkrétně se v ní spojí přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení). Současní příjemci příspěvku na bydlení jej ale budou dostávat až do konce roku 2025 v takové výši,  jakou mají teď, případně jaká jim při přehodnocení bude od července přiznána. Na webu SvětKreativity jsme také psali o tom, že stát myslí i na seniory nad 85 let. Těm se důchod zvýší rovnou o tisícovku.

Zdroje: VeřejnýOchráncePráv, Kurzy, MPSV, Úřad práce

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*