Špagety se těší velké oblibě. Jaké jiné těstoviny jsou totiž pro Itálii tak typické! Takže nachystejte si vidličku a lžíci, a můžete se pustit do jídla!
Také milujete špagety? Těstoviny, po kterých zejména v domácnostech s dětmi nezůstane čistá jediná nit na ubruse? V tom případě je pro vás dnešní souboj receptů na téma špagety jako dělaný. Připravili jsme si pro vás čtyři nejoblíbenější recepty, podle kterých si báječnou pastu připraví i naprostý začátečník. Vyzkoušejte úžasné boloňské, carbonara, amatricana nebo s kuřecími prsíčky.
Odkud se vzaly špagety
Itálie ale samozřejmě hraje v popularizaci těstovin nepopiratelnou roli. Italové totiž stojí za celou řadou druhů těstovin a zámořskými plavbami se postarali o jejich rozšíření po celém světě. Ačkoliv se traduje, že je do Evropy přivezl ze svých cest v roce 1292 Marco Polo, pravda bude trochu jiný, jelikož o těstovinách jsou zmínky již v antických záznamech starověkého Říma, kde je popisována příprava sekaného masa nebo ryb obložených těstovinami „lasagne“.
Ve 12. století pak Gugliemo di Malavelle popisuje hostinu, na které se podávaly těstoviny v omáčce, později se objevují třeba i ve známých povídkách od Boccacia. Takže Itálie, i když se nemůže chlubit jedinečným vynálezem těstovin, je rozhodně představila světu ve velkém. Špagety, makaróny, penne, lasagne, tortellini a další… to jsou slova, která zapustila kořeny v mezinárodním slovníku a vzešla z italských kuchyní od italských stolů.
- 300 gramů špaget,
- 300 gramů mletého masa,
- cibule,
- 2-3 stroužky česneku,
- 200 gramů taveného sýra,
- 3 lžíce rajčatového protlaku,
- olej podle chuti,
- sůl, mletý černý pepř podle chuti.
Těstoviny vložte do vroucí vody a lehce ji osolte. Vařte, dokud nebudou připraveny správně a dodržujte čas uvedený na obalu. Cibuli nakrájíte a osmahnete na oleji do změknutí. Přidejte mleté maso a vše opékejte, dokud není maso hotové. Přidejte nastrouhaný sýr a počkejte, až se rozpustí. Poté přidejte prolisovaný česnek a rajčatový protlak. Omáčku poduste pod pokličkou. Přidejte pár lžic vody, sůl a mletý černý pepř podle chuti. Ke konci přidejte nakrájenou zeleninu. Špagety podávejte s masovou omáčkou.
2. Skvělé špagety s kuřecími prsíčky
- kuřecí prsa,
- 400 gramů špaget nebo jiných těstovin,
- 200 ml smetany na vaření 20%,
- cibule,
- 20 gramů másla,
- sůl, bylinky z Provence, podle chuti.
Kuřecí prsa uvařte v mírně osolené vodě. Nechte vychladnout a poté nakrájejte na kostky. Nakrájenou cibuli orestujte na oleji do změknutí. Přidejte maso a opékejte 3 minuty. Přidejte smetanu na vaření. V omáčce 4 minuty pod pokličkou na mírném ohni poduste. Těstoviny uvařte podle návodu na obalu. Přendejte na pánev s připravenou omáčkou. Přidejte sůl a bylinky z Provence. Promíchejte a podávejte s kuřecími prsíčky.
3. Voňavé těstoviny amatriciana
- 400 gramů špaget,
- 1 kg rajčat,
- 300 gramů uzených kuřecích prsou,
- cibule,
- 2 lžíce olivového oleje.
- sůl, mletý černý pepř podle chuti.
Uzená kuřecí prsa nakrájejte na kostičky. Kuřecí prsa poté opékejte na pánvi na olivovém oleji 4 minuty. Přidejte nakrájenou cibuli a pokračujte v opékání další 2 minuty. Poté přidáme rajčata, sůl, mletý černý pepř a 5 minut dusíme. Těstoviny uvařte al dente. Přendejte na pánev a promíchejte. Duste v omáčce 4 minuty.
4. Oblíbené těstoviny carbonara se smetanou
- 200 gramů slaniny,
- 2 stroužky česneku,
- 200 ml smetany na vaření 20%,
- půl lžíce rajského protlaku,
- 200 gramů špaget,
- 500 ml vody,
- 100 gramů parmazánu,
- 2 prameny čerstvé bazalky,
- sůl, mletý černý pepř podle chuti.
Slaninu rozemelte a opečte ji v hlubší pánvi. Přidejte nasekaný česnek a opékejte další 3 minuty. Zalijte smetanou na vaření. Přidejte sůl, mletý černý pepř podle chuti a rajčatový protlak. Počkejte, až se kompozice uvaří. Snižte teplotu a vařte omáčku, dokud nezhoustne. Těstoviny vařte do poloviny. Poté přeneste na pánev. Přidejte nasekanou bazalku. Poté se těstoviny udusí ve smetaně a slaninové omáčce, dokud nejsou hotové. Před podáváním posypte parmazánem.