Československá omáčka z rajčatového pyré. Univerzální použití k masu, těstovinám i rýži

sovětská omáčka

Starší generace si možná ještě vzpomene na tuto univerzální omáčku, která sem doputovala ze sovětských jídelen. A vůbec není špatná, určitě ji vyzkoušejte.

U této omáčky si soudruzi stanovili jasný cíl. Musí to být dobré a rychlé. No posuďte sami, zdá se, že cíl se jim podařilo splnit a vy tak máte možnost navrátit se do starých časů, ale hlavně si omáčku připsat na seznam. Sáhnete po ní pokaždé, když už vám dojdou nápady na to, co vařit a hlavně, když budete spěchat. Ingrediencí je jen pár a většinou se neustále nachází ve vaší ledničce, tak proč tomu nedat šanci.

Ingredience na omáčku

  • 2 polévkové lžíce rostlinného oleje
  • 1 polévková lžíce másla
  • 2 polévkové lžíce mouky
  • 1 polévková lžíce rajčatového pyré
  • 500 ml vody
  • sůl, koření, sušené bylinky
  • trocha cukru pro vyvážení chuti
  • 1 polévková lžíce zakysané smetany (volitelné)

Postup přípravy sovětské omáčky

Na pánev dejte rostlinný olej a máslo. Rozpouštějte vše na mírném ohni, aby se máslo nepřipálilo. Nyní přidejte 2 lžíce mouky a začněte restovat jíšku. Nemusíte ji restovat příliš do tmava, stačí jen zlehka. Nyní přidejte lžíci rajčatového pyré, promíchejte a začněte přilévat postupně vodu. Po menších částech ji vždy vymíchejte dohladka, aby se neudělaly hrudky.

rajčatové pyré
Fotografie: Freepik

Poté osolte a přidejte bylinky a koření podle vaší chuti. Můžete použít třeba: uzenou papriku, sušený kopr, černý pepř, sušený česnek, bobkový list a feferonku. Můžete přidat také trochu cukru, který v omáčce vyváží chutě. Nyní omáčku přiklopte a nechte provařit alespoň pět minut, abyste z ní dostali moučnou chuť. Na závěr můžete přidat lžíci zakysané smetany.

guláš s hovězím

Vyhlášený guláš z dob ČSSR: Báječná chuť jako od maminky. Omáčka s masem podle stejného receptu

sovětská omáčka

A je hotovo. Svíčková to sice není, ale výhodou této omáčky je rychlost její přípravy i její univerzální použití. Hodí se ke všem masům a jakýmkoliv přílohám. Můžete ji použít i ve vegetariánské variantě. Omáčkou přelité těstoviny, posypané strouhaným sýrem, to je dobrý tip na rychlou a vydatnou večeři.

Zkušená babička rozhodně ví, co nám na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuch... [Více o autorovi]