6 tipů, jak přežít Vánoce s rodinou a nelézt si na nervy

Vánoce by měly být plné klidu a pohody. Ne vždy tomu tak opravdu je. Zvlášť v rodinách, kde se během roku setkávají maximálně u večeře, víkendy tráví cestováním, koníčky a jen málokdy sedí doma. Vánoce najedenou poskytnou prostor, kdy celá rodina může být spolu, odpočívat a oni si uvědomí, že již po dvou dnech si lezou řádně na nervy. Jak předejít hádkám tomu, abyste si pili krev?

1. Naplánujte si, jak trávit den volna

Jestliže nemáte v plánu nikam vyrazit a Vánoce si užít v pohodlí svého domova, pak si den volna vždy předem naplánujte. Domluvte se, kdo a jak hodlá ten den trávit. Naplánovat si můžete společnou snídani, pak třeba jeden sledování filmu, druhý čtení knížky, třetí si může zacvičit. Dejte si každý prostor i pro své hobby a zájmy. Odpoledne si dáte společný oběd a můžete si pustit rodinnou komedii anebo zahrát společenskou hru.

2. Domluvte si předem pravidla

Je vhodné domluvit si předem nějaká pravidla, která se budou dodržovat. Určitě není důvod k hádce to, že váš partner chce sledovat jiný TV program než vy. Naučte se činit kompromisy a dohodněte si určitá pravidla.

3. Udržujte doma pořádek

Sedět u TV a jíst dobroty je víc vyčerpávající než si jít zaběhat 5 km. Udržujte se tedy v pohybu. Nemusíte jít běhat, stačí, když budete doma udržovat pořádek. I během vánoc utřete prach, vyluxujte a naleštěte skleněný stůl. Možná vám to přijde jako úplná zbytečnost, ale není… Je dokázáno, že ženy nepořádek dokáže pořádně vytáčet a kazí jim náladu. Snažte se o navození příjemné atmosféry nejen svým chováním, ale i útulným interiérem.

4. Běžte na procházku

Neseďte jen zavření doma a vyrazte někam na procházku. Provětrat a vyčistit hlavu na čerstvém vzduchu vám jen prospěje. Pokud se jednomu či druhému nebude chtít, běžte klidně sami. Je to možnost, jak si od sebe na chvíli odpočinout.

5. Věnujte se koníčkům

Vánoce nejsou jen o ležení na gauči a cpaní se jídlem. Využijte volno k tomu, abyste se věnovali svým koníčkům. Ať už je to nějaká sportovní aktivita, kreativní tvoření nebo cokoliv jiného.

6. Zbytečně se neprovokujte

Nesnažte se vyvolávat napětí a nepříjemné diskuze, i když tomu mnohdy druzí jdou naproti. Buďte ten, kdo má nadhled a stočte téma jiným (příjemnějším) směrem. Můžete si vymyslet i nějaké roztomilé slovo, které když řeknete, bude druhý vědět, že už pěníte a stačí málo k tomu, abyste bouchli.

Na závěr

Takové volno a kontakt s rodinou není vůbec od věci, protože se společně lidé naučí řešit mnoho nepříjemných situací, které do života rovněž patří. Snažte se nesedět stále doma a běžte i ven a mezi lidi. O to víc si užijete a oceníte chvíle, až budete zase někdy sami.

Obrázek: pixabay