Všichni toužíme po zdravých, červených a sladkých rajčatech. Máme pro vás překvapivě jednoduchý způsob ochrany rajčat před plísní. Získáte díky němu i bohatější úrodu.
Od druhé poloviny července, kdy jsou dny stále horké, ale blížící se podzim je už cítit v noci, začíná prudký boj s rajčaty. Lidové metody využívané zahradníky do značné míry pomáhají předcházet plísňovému onemocnění, zvyšují imunitu rostliny a nevhodnost prostředí pro plísňové spóry. Musíte si však být vědomi toho, že pokud se infekce objeví na rostlinách, je třeba zasažené kusy rostliny okamžitě odstranit.
Když přijde nemoc
Jak chránit rajčata před chorobami a jak rozpoznat první příznaky? Objevují se na listech starých 5 až 15 dní v podobě skvrny o velikosti asi 15 mm. Plíseň může zničit celou úrodu. Příznaky se objevují na všech částech rostliny – na stonku, listech a plodech v období od května do září. Na plodech samotných se neprojevují žádné příznaky choroby, ale v důsledku ztráty olistění plody zaostávají v růstu, zůstávají zakrnělé, deformované, hořké a ztrácejí svou tržní hodnotu.
Infekce se velmi rychle šíří. Infikované listy zůstávají na stonku a neopadávají. Patogenní houby přezimují na infikovaných hlízách ve skladu a na hlízách ponechaných na poli. Aby se příznaky objevily, musí být přítomny následující podmínky: zvýšená vlhkost, infekce se obvykle objevuje po dešti, když je zataženo, na rostlinách se drží rosa, teplota je 10–12 °C v noci a 20–22 °C přes den.
Jak chránit rajčata
Pro výsadbu by se měly vybírat odvodněné pozemky, které nejsou ve stínu. Tím zabráníte tomu, aby se na listech dlouho držela rosa. Dodržujte střídání plodin. Bramboříky (brambory, rajčata, lilky) je nejlepší vysazovat na stejné místo až po 4 až 5 letech. Na podzim odstraňte zbytky rostlin, protože mohou být zdrojem infekce v následujícím roce.
Používejte zdravá a dezinfikovaná semena a hlízy, vybírejte odrůdy, které jsou vůči této houbě přirozeně odolnější. Provádějte pravidelné kontroly, nejlépe ráno, dokud je rosa, protože tehdy se příznaky projeví nejsnáze. Při výsadbě je třeba dodržovat optimální rozestupy. Tímto způsobem rostliny po dešti rychleji vyschnou. Půdu mulčujte a rostliny přihnojujte rostlinnými hnojivy – kopřivami, přesličkou, pampeliškou. Po každém dešti lze rostliny preventivně ošetřit různými přípravky nebo v intervalu 7–15 dnů.
Efektivní řešení pro prevenci
Zřeďte 1 litr mléka 10 litry vody. Takto připravený roztok by měl být aplikován okamžitě. Při využití pasterizovaného mléka lze množství vody snížit na nejméně 5 litrů. Místo mléka lze použít jogurt nebo kefír. Zřeďte 1 litr jogurtu 10 litry vody. Lze zvolit i syrovátku. Můžete také použít jedlou sodu, kdy do 2 litrů vody přidejte 2 lžíce jedlé sody, několik kapek rostlinného oleje a několik kapek tekutého čisticího prostředku.
Třetím tipem je cibule. Namočte 500 g cibule do 10 litrů vody a nechte ji asi 10 dní ztuhnout. Délka kvašení závisí na teplotě. Jakmile pěna zmizí, je třeba roztok přefiltrovat a zředit vodou v poměru 1 : 10. Lze připravit různá další řešení. Jedním z preventivních opatření je vysazovat rostliny, které jsou dobrými sousedy rajčat a brambor, tj. ty druhy rostlin, jež je chrání před chorobami – bazalka, křen a rašeliník.
Zdroj: GardeningKnowHow
Napište komentář