Tichý zabiják jménem mrtvice má snadno rozpoznatelné příznaky. Každý by je měl na 100 % znát

Fotografie: Depositphotos

Existují dva typy mrtvice: ischemická mrtvice způsobená blokádou a hemoragická mrtvice způsobená prasknutím krevní cévy.

Cévní mozková příhoda nastane, když se přeruší nebo sníží přívod krve do části vašeho mozku, což zbaví mozkovou tkáň kyslíku a živin. Takže během několika minut začnou mozkové buňky odumírat. Jakmile k tomu dojde, je třeba okamžitá lékařská pomoc a především rychlá léčba. Včasná akce totiž může minimalizovat poškození a potenciální komplikace. Jaké jsou nejčastější příznaky mrtvice? Více prozradila lékařka Heidi Moawad.

Paralýza a potíže s mluvením

Náhlá paralýza nebo necitlivost obličeje, paží nebo nohou. Obvykle se to děje pouze na jedné straně lidského těla. Když k tomu dojde, zkuste zvednout obě paže nad hlavu současně. Pokud ruka začne padat, může to znamenat, že dostanete mrtvici. Pokud ucítíte určitý druh zmatku a máte potíže s vyjadřováním svých myšlenek, může to také značit mrtvici.

Fotografie: Depositphotos

Potíže s viděním a s chůzí

Vaše vidění může být najednou rozmazané a nebo tmavé v jednom, nebo dokonce i v obou očích. Myslete na to, že to rozhodně není normální a měli byste navštívit lékaře. Pokud se vám stane, že najednou zakopnete a nebo pocítíte závrať, ztratíte rovnováhu nebo koordinaci, na nic nečekejte a běžte k lékaři.

Méně časté příznaky

Tyto uvedené příznaky se nejčastěji objevují u žen:

  • náhlá nevolnost a zvracení bez zjevné příčiny
  • ztráta vědomí, zmatenost nebo záchvaty
  • škytavka, která nepřestává
  • nevysvětlitelná bolest v obličeji a končetinách
  • dušnost
Fotografie: Depositphotos

Co dělat v případě mrtvice

Okamžitě kontaktujte pohotovost a nečekejte, až příznaky odezní. Čím dříve bude o pacienta postaráno, tím méně bude mít následků. Také je lepší nevozit pacienta autem a počkat na záchranáře. Ti totiž budou schopni poskytnout první pomoc. I když příznaky najednou odezní, kontaktujte lékaře. Poznamenejte si, kdy příznaky začaly, protože existují některé léky, které nelze po určité době užívat. Nepodávejte aspirin.

Zdroj: MedicalNewsToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*