35letý otec málem zemřel poté, co příliš rychle otočil hlavu a přerušil si krční tepnu

Fotografie: Honza78 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Neuvěříte, že se něco takového může stát. Zdravý sportující muž málem zemřel jen proto, že rychle otočil hlavu. Tatínek čtyř dětí měl nakonec obrovské štěstí.

Bylo to odpoledne jako spousta jiných. 35letý muž si přišel zahrát s pár přáteli fotbal. Z hřiště ho však odvezla rychlá záchranná služba. A to jen proto, že když otočil hlavou, slyšel v krku „puknutí“ znějící zlověstně. Pak už se mu před očima začal odvíjet celý život a zkolaboval. V nemocnici strávil dva týdny, ale nakonec vyvázl bez trvalého poškození.

Slyšel „lupnutí“ v krku a svezl se na zem

Joel Hentrich si prožil opravdu děsivý zážitek. Při běžném pohybu hlavou si přerušil krční tepnu. Okamžitě pocítil velmi silnou závrať, zhroutil se na zem, začal zvracet a cítil podivné brnění v obličeji a rukou. Měl štěstí, že mu byla velmi rychle přivolána lékařská pomoc. Urychleně byl převezen do nemocnice, kde ho poslali na magnetickou rezonanci.

Lékaři stanovili diagnózu přerušení krční tepny. Ta je životně důležitá pro zásobování mozku a míchy krví. Vlivem tohoto přerušení tak Joel utrpěl tři masivní mrtvice. A to nebylo dobré znamení. Když se po dvou týdnech postavil na vlastní nohy, které fungovaly, zdálo se to jako zázrak. Mnoho lidí po tak rozsáhlé mrtvici zůstane s trvalými následky.

Včasná pomoc ho zachránila

Nikdo nerozuměl tomu, co se stalo. Joel se zaměřuje na zdravý životní styl, sportuje a poctivě se o své zdraví stará. Zrovna u sebe by takový závažný problém nečekal. „Nemyslíte si, že se vám tyhle věci opravdu mohou stát. Mám obrovské štěstí, že jsem léčbu dostal včas, protože žádné trvalé fyzické nedostatky nemám,“ řekl otec čtyř dětí z amerického Missouri.

Joel se nakonec plně zotavil, ale byl to pro něj natolik silný zážitek, že se dnes věnuje šíření osvěty. Případy mozkových mrtvic jsou v západním světě na vzestupu a mnoho lidí na ně každoročně umírá. Ti, co mrtvici přežijí, pak často trpí trvalými následky, nejčastěji v podobě špatné hybnosti poloviny těla. U mrtvice je nejdůležitější poskytnout postiženému rychlou pomoc. Pak je jeho šance na přežití mnohem vyšší.

Rozpoznejte příznaky mrtvice včas

Mrtvice zahrnuje příznaky, kterých si většinou dobře všimnete. Pokud zaznamenáte u blízkého povislou tvář, slabost v pažích (často pouze v jedné), poruchy řeči a i kognitivních funkcí, okamžitě zavolejte tísňovou linku. K dalším příznakům mrtvice patří náhlé rozmazané vidění, potíže s hledáním slov, zmatenost, závratě, neklid, náhlá a silná bolest hlavy nebo potíže s polykáním.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]