Rakovina slinivky je zákeřná nemoc, nad kterou v mnoha případech nelze vyhrát. Pokud se na ni přijde včas, máte větší šanci na uzdravení. Stačí znát příznaky, které ji doprovází.
Většina lidí na sobě nepozoruje nenápadné příznaky a případně je přejdou pouze s tím, že se to brzy zlepší. Některé symptomy se však lepšit nemusí, a dokonce může dojít k mnoha dalším zdravotním problémům. Abyste včas rozpoznali rakovinu slinivky, musíte sledovat její nejčastější příznaky, radí lékařka Jenneh Rishe.
Častá bolest zad a žaludku
Pokud se na vaší slinivce vytvořil nádor, pravděpodobně vás může časem tlačit do přední části do břicha nebo dozadu do zad. Jedná se nejčastěji o tupou bolest, která se střídá a tlačí na páteř nebo jiné orgány v břiše. Bolest může lehce ustoupit, když se předkloníte, ale naopak se zhoršuje ve chvílích, kdy si chcete lehnout a odpočinout si. Nádor může utlačovat i žlučové cesty, což poté způsobí žloutenku.
Žloutenka kvůli rakovině slinivky
Jakmile se nádor začne zvětšovat, může utlačit žlučové cesty a poté způsobit žloutenku. Při žloutence nemusíte pociťovat žádnou bolest, ale nejspíše si budete všímat určitých příznaků. Mezi ty patří žlutá kůže a bělmo, neobvykle tmavá moč, mastná stolice, svědění kůže. Všechny symptomy byste neměli ignorovat, ale raději se vydejte ihned k lékaři, abyste měli jistotu, o co přesně se jedná a mohli začít s léčbou.
Úbytek hmotnosti a trávící potíže
V případě, že budete mít trávící potíže, s jistotou začnete také hubnout. Mezi nejčastější trávící potíže, které jsou spojené s rakovinou slinivky patří dlouhodobá ztráta chuti k jídlu, špatné trávení, zvracení a nadýmání nebo otok v břiše. Nevysvětlitelné hubnutí společně s těmito příznaky značí, že s vaším tělem není něco v pořádku a není dobré tuto skutečnost ignorovat.
Nadměrná únava není normální
Každý člověk se cítí v životě čas od času unavený a může se jednat o normální jev. Jestliže se cítíte unavení i přesto, že jste spali několik hodin a celé dny se snažíte relaxovat, dobře jíst a žít zdravěji, možná se s vaším tělem něco děje a neměli byste to ignorovat. Zkuste proto navštívit lékaře a podrobit se vyšetřením, které vám doporučí.
Vyšetření při cukrovce
V případě, že by u vás lékaři diagnostikovali cukrovku, měli byste se podrobit vyšetření, zda se nejedná o čerstvě diagnostikovaný diabetes kvůli rakovině slinivce. Nádor totiž může zničit buňky produkující inzulín a pacient má kvůli tomu vysokou hladinu cukru v krvi. Jakmile se u vás rychle objeví cukrovka, podrobte se vyšetření, aby se vyloučila rakovina slinivky.
Většina případů nekončí dobře
Rakovina slinivky začíná u pacientů zcela bez příznaků, které se objevují až postupně a nejedná se o nic akutního. Většina lidí se tedy vydá k lékaři až příliš pozdě a karcinom je diagnostikován až v pokročilém stádiu. Kvůli tomu se rakovina rozšíří i na další orgány a pacient má velice malou šanci na to, aby přežil. Proto je velmi důležité na sebe dávat pozor, příznaky řešit včas s lékařem a nečekat, že problémy samy ustoupí.
Zdroj: Healthline
Napište komentář