Jeho oči prosily o poslední šanci. Beznadějný pes byl převezen k veterináři, který neváhal jednat

Fotografie: Freepik

Roxy byla spokojený pejsek a její majitelé ji milovali. Jednoho dne však začala krvácet. Majitelé si od veterináře vyslechli krutou diagnózu, kterou bez léčby jejich fenka nepřežije.

Když se rodina dozvěděla, že Roxy trpí rakovinou, velmi je to zasáhlo. Bohužel léčba byla natolik nákladná, že si takový výdaj nemohli dovolit. Až čtvrtina psů v Americe umírá na rakovinu i přesto, že veterinární lékařství má mnoho nástrojů a technologií, jak zvířata z této diagnózy vyléčit. Pokud však jejich majitelé nemají peněz nazbyt, nezbývá často nic jiného než nechat zvíře alespoň důstojně dožít.

Nezvratný osud?

Tak se rozhodli i Roxyni majitelé a vzali si ji zpět domů. Těšili se v kruhu rodiny z posledních společných týdnů. Jak nemoc postupovala, Roxy byla čím dál více vyčerpaná. Měla bolesti, hodně zhubla a sotva chodila. Byl čas nechat ji odejít, zbavit ji bolestí a ušetřit dalšího trápení. Rodina proto odvezla fenku na kliniku v Sidewalks s jediným přáním, aby klidně usnula a už více netrpěla.

Na klinice museli majitelé veterináři, který je přijal, znovu potvrdit své rozhodnutí. S těžkým srdcem se rozloučili, nechtěli být u jejího konce. Chtěli si ji pamatovat živou. Veterinář fenku uložil do boxu a odešel si připravit injekci. Roxy už byla velmi slabá a apatická. Trpělivě a odevzdaně čekala na smrt. Co se však odehrálo potom je nejspíše mezi nebem a zemí.

Možná v sobě našla poslední zbytky vůle přežít, když se k ní vracel lékař s injekcí. Věděla, co ji čeká. Probrala se z letargie, začala vrtět ocasem a v jejím pohledu četl veterinář jasný vzkaz: „Nech mě ještě žít. Budu bojovat.“ Byl to velmi zkušený a empatický veterinář, lepšího si Roxyna rodina vybrat asi nemohla. Při pohledu do jejích smutných očí, uvěřil, že při správné péči má tenhle pejsek stále šanci na přežití.

Lékaři se podařilo nemožné

Pořád tu však byla překážka v podobě nemalých léčebných výdajů, které si rodina prostě nemohla dovolit. Veterinář oslovil svoje nadřízené i kolegy s návrhem, aby se Roxy pokusili zachránit na náklady kliniky. Fenka byla velmi mladá a pokud by léčba zabrala, měla ještě vyhlídku na dlouhý život. Vedení kliniky jeho návrh nakonec podpořilo a schválili zahájení a proplacení léčby. Roxyna vůle žít jí tak pomohla zvrátit osud a uniknout alespoň prozatím smrti. Stále však neměla vyhráno.

Fotografie: Freepik

Léčba byla náročná a trvala měsíce. Musela podstoupit několik cyklů chemoterapie a potácela se na hraně života a smrti. Majitelé sami nebyli úplně přesvědčení, jestli to vůbec zvládne. Veterinární péči však měla špičkovou a rakovina pomalu ustupovala. Začal se psát příběh se šťastným koncem. Roxy se z rakoviny zcela vyléčila a dnes spokojeně žije se svou rodinou. Z celého srdce za to děkují empatickému veterináři z kliniky v Sidewalks, který za Roxy bojoval, přestože se na první pohled zdálo, že nemůže vyhrát.

Zdroj: Gesellschaft