Žili šťastně, nic nepotřebovali a nic je netrápilo: Teprve před 20 lety se vědci dozvěděli o existenci tajemné civilizace

Fotografie: iStock

Nikdo dlouhou dobu nevěděl o této civilizaci, která si žila spokojeným a šťastným životem. Před 20 lety se ale vědci dozvěděli, že vůbec existovali.

V roce 1997 objevili archeologové z Kalifornské univerzity pozůstatky lidí Herto. Zajímavé ale je, že publikace o tom, že tato civilizace byla objevena, se poprvé dostala do novin až v roce 2003. Každopádně nyní je na čase, povědět si o těchto lidech něco víc. Co vlastně byli zač, jak se jim žilo a proč vlastně vyhynuli?

Předkové Homo sapiens

Vědci nalezli tři lebky. První patřila muži ve věku 30-35 let, druhá patřila dospělému a třetí dítěti ve věku 6-7 let. Také bylo nalezeno pět úlomků temenních kostí a dva zuby. Celkem se vlastně dá říct, že ostatky patřily celkem 10 lidem a vzdálenost mezi nimi byla asi 200 metrů. A vědci se nebojí říct, že tito jedinci by určitě mohly být poddruhem lidského předka Homo sapiens.

Je to vlastně jeden z nejstarších předků člověka, jehož ostatky byly nalezeny v Etiopii u vesnice Herto. Jmenoval se Homo sapiens idaltu a právě slovo „idaltu“ znamená nejstarší a nebo starší. Nelze s přesností říct, jak jsou tyto ostatky staré, ale odhadem se jejich stáří pohybuje mezi 154 000 a 160 000 lety. Nejzachovalejší ale byla lebka muže.

Jejich život byl krásný

Vědci také naznačují, že život těchto lidí byl mnohem jednodušší, než náš život. Tito lidé byli sběrači a lovci, zemědělství se totiž objevilo až později. Tito lidé žili poblíž mělkého jezera, které bylo vytvořené řekou Awash asi před 260 000 lety. Fauna zde byla velmi bohatá a rozmanitá. V jezeře dokonce plavaly ryby, želvy, krokodýli a také hroši. No a na břehu se pásly zebry, buvolové a nebo antilopy.

Fotografie: CanvaPhotos

Lebka tohoto muže se hodně podobá lebce moderních lidí. Má stejný kulatý vršek a také plochý povrch. Objem se také blíží objemu moderního člověka. Ale samozřejmě, že existují nějaké rozdíly. Ve srovnání s průměrnou moderní lidskou lebkou je tato lebka výrazně delší a větší. Lícní a temenní kosti jsou ale velmi slabé. Doteď ale nikdo neví, jestli tito lidé byli předkové Homo sapiens.

Zdroj: Gesellschaft

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*