Řezník na jatkách měl jako obvykle usmrtit prase elektrickou pistolí. Omráčené zvíře se však probralo a začalo se urputně bránit. Jeho akce nedopadla dobře.
Smrtelný pracovní úraz se řeší na jatkách v Hongkongu. Obvyklý pracovní den tu pro 61letého řezníka skončil tragicky. Byl nalezen kolegou, jak leží na zemi s velkou ránou na noze. I přes rychlý převoz do nemocnice však zemřel. Ministerstvo práce celý incident vyšetřuje a je připravené zavést příslušná bezpečnostní opatření, pokud to bude nutné.
Omráčené prase se nečekaně probralo
Řezník pracoval na jatkách Sheung Shui na severním okraji Honkongu poblíž jeho hranic s Čínou. Při porážce prasete postupoval obvyklým způsobem a nejprve zvíře omráčil výstřelem z elektrické pistole. Zvíře však mělo více síly, než očekával, a po výstřelu se probralo a začalo se bránit. Muže srazilo k zemi. Ten se nabodl na sekáček, který měl v ruce, a utrpěl smrtelné zranění.
Další pracovník jatek našel muže v kaluži krve. Byl v bezvědomí a v ruce držel 38 cm dlouhý sekáček. Tím se chystal původně omráčené prase podříznout a dále zpracovat. Silným nárazem bránícího se zvířete však upadl na zem a ostrým sekáčkem si způsobil tak vážné zranění, že už mu ani v nemocnici nedokázali pomoci a byl prohlášen za mrtvého.
Muž nejspíš vykrvácel
Úřady už smrtelný pracovní úraz vyšetřují. Příčina smrti zatím nebyla oficiálně stanovena, ale předpokládá se, že muž z hluboké rány na noze vykrvácel. Co se stalo s prasetem, které na muže zaútočilo, také není jasné. „Ministerstvo práce je zarmouceno smrtí tohoto jednotlivce a vyjadřuje svou nejhlubší soustrast jeho rodině,“ stojí v prohlášení zdejšího ministerstva.
„Vyšetřování dokončíme co nejdříve, abychom zjistili příčinu nehody, určili případná pochybení odpovědných osob a doporučili nápravná opatření. V případě porušení předpisů bezpečnosti práce, zasáhneme v souladu se zákonem,“ dodal ještě mluvčí resortu. Městský odbor potravin, který má tato jatka pod svou správou, také vyjádřil soustrast rodině. Zároveň však uvedl, že porážky fungují normálně a provoz nebyl přerušen.
Prase nesmí hned zemřít
Jak se poražené prase mohlo po zásahu elektrickým proudem probrat, je tedy zatím nejasné. Obvyklý způsob omračování zvířat na jatkách se provádí buď elektrodami připevněnými na hlavu zvířete, nebo právě elektrickou pistolí. U ní je přesně určené, kam zásah směrovat. Po omráčení zvířete musí řezník postupovat velice rychle a zvířeti přetnout krční tepny dříve, než se probere k vědomí. Zároveň ho omráčením nesmí usmrtit, protože by došlo ke znehodnocení masa.
Zdroj: Fakt
Napište komentář