Medvěda museli ze zimního spánku vyprostit záchranáři. Polovina těla mu zamrzla v ledu

Fotografie: Pbhuker007 / Creative Commons / Attribution 2.0

Místo, které si medvěd vybral k zimnímu spánku, zalila voda. Medvěd tak zůstal uvězněný v ledovém sevření. Vysvobodit ho museli ochránci zvířat.

Zimní spánek medvědů je stále záhadou i pro vědce. Začátkem zimy si medvěd vyhledá vhodné místo pod kořeny stromů, v jeskyni nebo v jiné vhodné prohlubni. Tento medvěd měl však při výběru pelíšku smůlu. Sníh, který ho obklopoval, totiž několikrát roztál a pak zase zmrzl, až byla polovina jeho těla zamrzlá v ledu. Lidé na uvízlého medvěda upozornili záchranáře a ti se pustili do náročné vyprošťovací akce.

Bylo potřeba pět silných mužů, aby s ním pohnuli

Záchrana medvěda se odehrála v americké Minnesotě. Medvěd se tu už nějakou dobu oddával zimnímu spánku v prohlubni, kterou si vybral. Tu však po roztátí sněhu zaplavila voda, a medvěd tak v pelíšku přimrzl. Všímaví lidé proto upozornili záchranáře, již se vydali na místo a pokusili se medvěda osvobodit.

Nejdříve mu podali injekci s anestetikem a poté mu přední tlapy přivázali na řemeny. Zároveň museli odstraňovat led a být opatrní, aby medvědovi neublížili. Pěti mužům trvalo 20 minut, než se jim přimrzlého medvěda podařilo osvobodit. Zjistili, že se jedná o šestiletého samce vážícího přibližně 200 kg. Pohnout s tak těžkým zvířetem tedy nebylo nic jednoduchého.

Osvobozenému medvědovi se nic nestalo, byl jen trochu omámený. Převezli ho do státní obory, kde pokračoval v zimním spánku. Záchranná akce však vyvolala diskuze, zda se mělo medvědovi pomáhat. Někteří lidé si mysleli, že měli raději vše nechat na přírodě. Záchranáři také doporučili, aby se nikdo v podobné situaci nepokoušel medvědovi pomáhat sám, ale přivolal profesionály. Také by se neměli pokoušet sami s medvědem hýbat, ani ho krmit.

Zimní spánek medvědů je i pro vědce stále záhadou

Zimnímu spánku se v přírodě oddává mnoho druhů zvířat. Ten medvědí je však opravdu výjimečný. Jeho tep se sníží až na čtvrtinu a spotřeba kyslíku na polovinu. Přitom však jeho tělesná teplota, na rozdíl od jiných druhů, klesá asi jen o 4 °C. Medvěd je tak připraven se ze spánku kdykoliv probudit a vnímá, co se kolem něj děje. Samice pak během zimního spánku přivede na svět dokonce i mláďata, se kterými pobývá tři měsíce v pelechu vystlaném mechem.

Ačkoliv spí až pět měsíců, nevzniknou u nich žádné proleženiny a neatrofují jim svaly, jako je to v případě lidí dlouhodobě upoutaných na lůžko. Protože je jejich spánek mnohem lehčí než u jiných druhů a nepřechází do plné hibernace, kdy se tělesné pochody téměř zastavují, potřebuje jejich tělo mnohem více energie. Medvěd se tak během léta musí hodně snažit, aby si udělal dostatečné tukové zásoby na dlouhou zimu, kterou by jinak nepřežil.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*