Medvěd strávil dlouhých 17 let v malé kleci. Záchranáři natočili jeho první kroky po trávě, kterou nikdy neviděl

Fotografie: Asian Animal Protection Network / Creative Commons / Attribution 2.0

Tito medvědi měli opravdu smutný život, a nakonec měli být dokonce utraceni. Organizace na záchranu divokých zvířat jim však našla nový domov.

Nikdy nepoznali svobodu. Jejich život se odehrával v klecích, kde byli zavřeni po mnoho let. Pak bylo rozhodnuto o jejich utracení. Naštěstí se našli lidé, kterým jejich osud nebyl lhostejný a podařilo se jim pro medvědy najít nový domov. Čekala je však dlouhá cesta přes půl planety. Za svobodný nádech v obrovském výběhu v přírodě to však určitě stálo.

Všichni medvědi měli být utraceni

Kai se do zajetí už narodil. Byl odebrán své matce a spolu se svým bratrem Rikem a dalšími dvěma medvědy se stal součástí živé expozice v muzeu kultury Ainu na japonském ostrově Hokkaido. Expozice se však už před několika lety zrušila a medvědi zde dožívali zavření v klecích. Žádná zoologická zahrada v Japonsku se o ně nemohla postarat.

Vypadalo to, že všichni čtyři budou utraceni. O medvědech se však dozvěděli lidé z organizace na ochranu divokých zvířat Wild welfare a podařilo se jim pro medvědy najít nový domov, kde budou moci strávit zbytek života. Mělo to jen malý háček. Byl na druhém konci světa, v anglickém Yorkshire. A tak začaly přípravy na dlouhou cestu.

Medvěd si nekonečný výběh skutečně užívá

Medvědi tak byly přemístěni do nákladních klecí, kterými cestovali 36 hodin, než konečně přistáli ve svém novém domově. Byl tu pro ně připravený nádherný velký výběh v přírodě. Spousta vody, mnoho prolézaček a všudypřítomná zeleň. To bylo něco, co neviděli dlouhé roky. Zatímco dva starší medvědi museli prozatím zůstat v péči ošetřovatelů, dva mladší byli vypuštěni do výběhu, aby se seznámili se svým novým domovem.

Ve videu níže se můžete podívat, jak Kai vstupuje na travnatý pozemek a nedlouho poté skáče do velkého jezírka, které tu pro ně vytvořili. Kai nikdy v životě nezažil, co to je koupat se ve velké vodní nádrži. Přitom medvědi vodu milují. Jaké to pro něj asi muselo být, poprvé v životě moci svobodně běhat a mít velký prostor, skoro jako v divoké přírodě.

Zachránili tu už přes 500 divokých zvířat

V parku v Yorkshire však poskytli domov i řadě jiných zvířat, která potřebovala záchranu. Mají tu nosorožce, opice, tygra, lva, leoparda, lemury a mnoho dalších. Celkem zde žije až 100 různých druhů zvířat. Celý park je koncipován tak, aby se zde zvířata cítila jako ve volné přírodě. Návštěvníci si tak mohou prohlížet obrovské výběhy s množstvím vodních ploch a vidět zvířata, jež tu spokojeně dovádí.

Zdroj: Delbart