Chlapeček ležel na jednotce intenzivní péče v dětské nemocnici se vzácným onemocněním mozku, když se mu prudce zvýšila srdeční frekvence. Šance na jeho přežití byla mizivá.
Tříletý chlapec ležel v nemocnici na jednotce intenzivní péče se vzácným onemocněním mozku, při kterém se jeho mozková rychlost příliš zrychlovala pro jeho tělo. Lékaři jeho matce řekli, aby se připravila na nejhorší. Chlapec vůbec nereagoval a jeho srdeční tep byl na bodu mrazu. Při životě ho udržovali přístroje. Pak ale zdravotníci přišli s úplně jiným lékem pro mladíka – zlatým retrívrem Leem.
Matka byla zprvu skeptická
Lékaři se matky zeptali, jestli by měla zájem, aby se setkal s terapeutickým psem. Nejprve byla v šoku, když viděla, že pes vstupuje na intenzivní péči. Lyndsey Uglow, psovodka terapeutického psa Lea, vstoupila dovnitř a položila přes Oscara podložku, aby chránila jeho hadičky, a položila Leovu tlapu na Oscarovu ruku. A v tom chlapci klesl tep.
Lékaři plakali, byl to zázrak. Neměl žádný výraz ve tváři, nic se mu nepohnulo. A pak se usmál. To se stalo v říjnu 2016 v dětské nemocnici v anglickém Southamptonu. Oscarovi je nyní sedm let, dobře se zotavuje a je zpátky ve škole. Jeho maminka je přesvědčená, že je to všechno jen díky Leovi.
Úžasná zvířata poskytují podporu
Leo je jedním ze šesti terapeutických psů v dětské nemocnici v Southamptonu, kteří pomohli již 10 000 dětí. Tým terapeutických psů SCH pod vedením Lyndsey a Lea poskytuje intervence s pomocí zvířat, a to včetně dětské intenzivní péče, onkologie, kardiologie, ortopedie, ledvinového a chirurgického oddělení. Vedoucí psovodka Lyndsey byla svědkem toho, jak se děti probouzejí ze sedativ v přítomnosti psů. Viděla také, stejně jako u Oscara, první úsměvy pacientů a děti, které díky psům udělaly první kroky v rámci rehabilitace.
Terapeutičtí psi v nemocnici smí dokonce doprovázet děti na sál, aby zmírnili jejich úzkost, odvádějí pozornost těch jedinců, kteří podstupují zákroky, a v nemocnici se setkávají i s mladými lidmi a rodinami.
„Abychom zjistili skutečnou hodnotu terapeutických návštěv a pevně je zakotvili jako přínosné ve zdravotnictví, musíme posílit důkazy, které za nimi stojí. Naším výchozím bodem je vliv psů na děti, ale stejné principy by se časem mohly promítnout i do jiných oddělení a do veterinární zdravotní péče, například zda se zvířata lépe zotavují ve veterinární nemocnici nebo ve své lidské rodině a zda rodinné návštěvy pomáhají při zotavování zvířat,“ dodala psovoda.
Zdroj: Mirror
Napište komentář