Vizuální rébus, ve kterém valná většina Čechů neuspěje: Dokážete na této fotce najít psa?

test s lesní silnicí

Od psů se toho můžeme spoustu naučit. Jsou našimi přáteli, stínem a nejvěrnějšími společníky. Vždy můžete najít něco, co jste o nich ještě nevěděli.

Psi jsou sice jedním z nejběžnějším domácích zvířat, i tak nás ale stále udivují. Kdykoli si myslíte, že už je znáte, zjistíte o nich nějakou novou zajímavost. Například to, že svoje uši ovládají pomocí 18 svalů. Mohou je tak natáčet prakticky kamkoli, což jim dovoluje zachytit i ty nejjemnější zvuky. Pozice uší je navíc signálem nálady vašeho chlupáče. Pokud jsou připlácnuté k hlavě, je vystrašený. Vztyčené ukazují naopak na připravenost.

Identifikace psa na základě čenichu

Psí čenich, má svůj jedinečný vzor a dá se směle přirovnat k lidským otiskům prstů. V roce 2021 toho využila jedna společnost vyrábějící psí konzervy. Spustila aplikaci, která dovolovala majitelům nahrát tento vzorec do telefonu. Pokud pak pes utekl, mohl ho kdokoli snadno identifikovat a oslovit majitele. Díky vědě také víme, že pes vás může opravdu upřímně milovat. Teď se pozorně podívejte fotku silnice a jednoho psa v ní najděte.

lesní silnice a pes

Psi mají potní žlázy jen ve svých packách, jen tam se mohou reálně potit a tedy ochlazovat. A tento drobný povrch rozhodně není dostatečný na to, aby je udržel v potřebných teplotách. Proto neustále funí s vyplazeným jazykem. Když jsme zmínili uši a zvuky, je zajímavá jedna věc. Malí si totiž slyší mnohem vyšší rozsahy než velcí psi. Čím menší má savec hlavu, tím vyšší frekvence umí zachytit a porovnat je v obou zvukovodech.

Značkování území a agresivita při venčení

Když psi hrabou po kálení do země, není za tím kupodivu potřeba výkaly zahrabat tak, jak to dělají kočky. Žlázy v packách jim totiž slouží ke značkování území, tudíž takto nechávají svůj pach i na zemi. Je to stejné jako čurání na patníky nebo kmeny stromů. Každý ze způsobů značkování má ale odlišnou úlohu. Psí moč obsahuje složky, které informují další psy o jeho přítomnosti, sociálním statusu a sexuální dostupnosti. Podívejte se pozorně na stranu silnice.

lesní silnice, pes

Agresivitu psa během vycházek ovlivňuje více faktorů. Jde o přítomnost vodítka, pohlaví majitele a pohlaví samotného psa. Jakmile psa venčí muž, je riziko, že zaútočí na cizí zvíře 4krát vyšší. Proč tomu tak je? Protože psi reagují nejen na chování a postoje okolních psů, ale také na lidi kolem sebe. Až tedy příště půjdete se svým společníkem na procházku a on spustí virvál, zamyslete se nad tím, jestli neděláte nějakou chybu vy. On jen reaguje.