Sondy NASA vysílají signály do galaxie po celá desetiletí a nyní vědci zpracovali novou studii. Poukazuje na to, kdy by lidstvo mohlo začít přijímat odpovědi na tato volání.
Sondy jsou bezpilotní kosmické lodě, které cestují vesmírem a shromažďují informace o planetách, měsících, asteroidech a kometách. Z vesmírných objektů zpracují vědecká data, která pak posílají zpět na Zemi ke studiu. Typickým příkladem je tým expertů se sídlem v Kalifornii, který se podíval na řadu sond americké vesmírné agentury. Nejznámějšími typy jsou Voyager 1, Voyager 2, Pioneer 10, Pioneer 11, New Horizons apod.
Hledání mimozemského života v mezihvězdných oblastech
Zmíněné sondy komunikovaly se speciálními rádiovými anténami hlubokého vesmíru, aby o něm mohly stáhnout klíčová data pro vědce. Vysílání z těchto antén putovalo do kosmické lodi a dále do mezihvězdného prostoru. „V mezihvězdném prostoru mohly sondy narazit inteligentní život v jiných slunečních soustavách o čemž bychom se měli brzy dozvědět“, poznamenávají autoři studie Reilly Derrick a Howard Isaacson.
Kdy vědci dostanou konečně odpovědi?
Přesným určením hvězd, které přijdou do kontaktu s těmito signály, byli vědci schopni identifikovat místa, kde by se případný mimozemský život setkal s pozemskými přenosy. Vědecký tým je samozřejmě v očekávání, že se přenosy potencionálně vrátí zpět na Zemi s nějakou zprávou. Nejslibnější sondou je Pioneer 10, který zasáhl hvězdu Gaia EDR3 již v roce 2002. Pokud by kolem tohoto bílého trpaslíka žila vyspělá civilizace, lidstvo se o tom dozví v roce 2029, dle vědeckých studií.
Teorie, založená na známém sci-fi románu
Howard Isaacson zmínil, že jejich teorie je založena na románu Carla Sagana s názvem Contact z roku 1985, jenž vypráví příběh vědkyně, která našla důkazy na vzdálené planetě. Jednalo se o mimozemskou civilizaci. Žena se s nimi rozhodla navázat kontakt a vyslala jim rádiový signál. Tato kniha byla v roce 1997 adaptována do filmu pod stejným názvem. Kniha i filmová adaptace sklidila ohromný úspěch.
Studie vyvolala spoustu otázek
Pravděpodobnost, že na tyto signály dostane lidstvo odpověď, zvyšuje skutečnost, že to nebudou jen záznamy z hvězd, které vědci získají, ale něco daleko většího. „Jsme naprosto přesvědčeni, že okolní planety hvězd, které se objevily, se také setkají s vysíláním kosmických lodí“, uzavírají údajně Derrick a Isaacson. Jejich tvrzení samozřejmě vzbudilo ve vědecké komunitě značné kontroverze. Kaitlin Rasmussen, astrobioložka z Washingtonské univerzity považuje jejich studii za velice zajímavou, ale pouze v oblasti exotických teorií. Pro všechny ale nezbývá nic jiného než čekat.
Zdroj: Fakt
Napište komentář