Mozková cvičení nejrůznějšího druhu jsou vynikající způsob, jak si dlouho udržet duševní svěžest. Nejsou sice samospásná, nemůžete jimi ale vůbec nic pokazit.
Toto cvičení má smysl. Lidský mozek je nejkomplexnější struktura v nám vesmíru. Jeho základní schopnosti je příjem a posílání obrovské množství informací. I tak se v něm stále nachází mnoho tajemství. Bylo by proto nanejvýš domýšlivé si myslet, že známe všechna jeho zákoutí. Fyzicky možná ano, dosud jsme však přes nesporný pokrok medicíny neodhalili hodně jeho funkcí. A je s ním také spojen nejeden mýtus, což nám komplikuje životy.
Pověstný multitasking a podíl vody
Musíme vás zklamat, ale multitasking je reálně nemožný. Kdykoli si myslíte, že multitaskujete, tak jen bleskově přepínáte mezi jednotlivými úlohami. Děje se to natolik rychle, že nám ti připadá jako několik věcí najednou, ano. Mozek se tím ovšem velmi rychle vyčerpá, současně také stoupá riziko chyby. Už jen při dvou úlohách „najednou“ máte výkon snížený o 50 %. Teď se tedy soustřeďte a najděte na obrázku všechny písmena „B“.
Mozek se skládá z nervových buněk mnoha druhů, asi 75 % jeho objemu je však tvořeno vodou. To znamená, že i velmi slabá dehydratace vede k poklesu vašich kognitivních a paměťových dovedností. Abyste si uchovali svou ostrost, dodávejte mu tedy pravidelně vodu. Pokud vás začne bolet hlava, je to většinou následek chemické reakce. Dalšími důvody jsou nervy nebo cévy kolem vaší lebky, případně svaly na hlavě i krku a jejich problémy.
Miliardy a miliardy neuronů
Podle posledních odhadů obsahuje náš mozek přibližně sto miliard neuronů. Je to asi stejné číslo jako počet hvězd v celé galaxii Mléčné dráhy. Tyto neurony mají navíc triliony neurálních spojení se svým okolím, tedy synapsemi. Experti tomu říkají tzv. „neuronový les“. Mezi nimi pak přebíhají informace týkající se čehokoli, a to různou rychlostí. Neurony tvoří přitom jen 10 % objemu mozku. Jestli stále tápete, tady je přehled všech písmen.
Možná jste se také setkali s tvrzením, že používáme jen 10 % mozkových kapacit. Opět je to ale nesmysl. Používáme ho celý a to neustále, což bylo opakovaně ověřeno. Dokonce ho využíváme mnohem víc během spánku. Je však pravda, že v každé konkrétní vteřině nejsou zapojeny všechny jeho části. Během snímání bylo však prokázáno, že všechny tyto „svaly“ si přijdou na své během 24 hodin. Každý den tedy použijete opravdu celý mozek.
Napište komentář