V typické pračce je dávkovač na prací prostředky rozdělen do tří přihrádek. Do dvou přijde aviváž a prací prášek. Ne všichni ale tuší, co patří do té třetí.
Mnoho lidí léta pere a nikdy třetí přihrádku nepoužijí. Stačí, že víte, kam dát prášek a kam aviváž. Začínající hospodyňky však mohou být přihrádkami zmatené. To samé platí i v případě, kdy si koupíte novou pračku nebo perete v té, na kterou nejste zvyklí. Jak tedy poznat, co kam patří a jak správně dávkovat prací prostředek a aviváž?
Přihrádky bývají označeny symboly
Přihrádka na běžný prací prášek bývá označena římskou číslicí II a někdy může být o něco širší než dvě zbývající. Přihrádka na aviváž je nejčastěji označena symbolem květinky a většinou je uprostřed. Třetí přihrádka, která se často nepoužívá, slouží na prací prostředek při předpírce prádla a je označená římskou I.
Předpírka se hodí v případě, kdy perete silně znečištěné prádlo, které je od bláta, trávy nebo prachu. Typicky pracovní oblečení, fotbalové dresy nebo bílé ponožky, jež většinou program bez předpírky zcela nevypere. Prostředky na předpírku většinou obsahují více aktivních látek a dokážou si poradit s odolnými skvrnami. Na pračce poté zvolte program s předpírkou. V první fázi se prádlo proplachuje přípravkem na předpírku a následně pokračuje obvyklý prací proces s pracím práškem.
Prací dávku si raději přesně odměřte
Když už víte, k čemu jaká přihrádka slouží, je dobré při praní myslet i na množství pracích prostředků, které do jednotlivých přihrádek dáváte. Někdo množství určuje „od oka“, což sice může fungovat, ale v případě, že to přeženete, hrozí, že prádlo nebude ani zdaleka vypadat tak, jak byste si představovali. Dávkování vždy najdete na obalu, ale musíte počítat i s množstvím prádla, které zrovna perete, a do hry může vstupovat i tvrdost použité vody.
Je jasné, že pokud dáte pracích prostředků příliš málo, prádlo se dostatečně nevypere. Jestliže to však přeženete, ukážou se následky hned, jak prádlo z pračky vyndáte. Prací prášek může zanechat stopy, vlákna ručníků slepená aviváží poznáte hned, jak se s nimi budete chtít utřít. Univerzální návod bohužel nejde dát, protože každá pračka i podmínky jsou trochu jiné. Veškeré informace však najdete na obalech čisticích prostředků a v manuálu ke konkrétní pračce.
Zdroj: Domekiogrodek
Napište komentář