Moře kolem Kanárských ostrovů před měsícem vyplavilo tělo vorvaně dlouhého 13 metrů. V jeho útrobách se našel 9kilový předmět nesmírné hodnoty.
Na pláži Nogales na ostrově La Palma se našlo tělo vyvrženého mrtvého vorvaně. Fascinující zvíře, které je největším ozubeným predátorem na Zemi, ukrývalo ve svých útrobách vzácnou ambru. Tento výměšek by měl z vorvaního těla průběžně odcházet, ale u tohoto jedince se zasekl ve střevech a nakonec mu způsobil smrt. Ambra o váze 9 kilogramů má hodnotu 14 milionů korun. Kdo bude mít na tyto peníze nárok?
Vorvani produkují vzácnou ambru
Ambra je fascinující substancí, která již po staletí poutá pozornost světa. Díky své vzácnosti a hodnotě v parfémovém průmyslu se často označuje jako „plovoucí zlato”. Pochází z trávicího systému vorvaně obrovského (Physeter macrocephalus), největšího ozubeného predátora na světě. Ten se živí především hlavonožci, jako jsou chobotnice, ale některé jejich části jsou pro něj nestravitelné.
Vorvaní tělo tedy začne produkovat voskovitou látku, která tyto nestravitelné části obaluje. V průběhu času se tato hmota vylučuje spolu s vorvaňovým výkaly a pluje na hladině oceánu. Čerstvá ambra je tmavá a nepříjemně zapáchající, připomíná kus kamene nebo plovoucí dřevo. Vystavení slunečnímu světlu a živlům ji však promění v šedavou voskovitou substanci s jedinečnou vůní.
Nalezená ambra může vážit několik gramů nebo stovky kil, avšak takové exempláře jsou mimořádně vzácné. Vůně ambry se popisuje jako pižmová, sladká a zemitá, s jemnými mořskými podtóny. Je tedy klíčovou složkou v parfumerii, i když v posledních letech je pro svou vzácnost nahrazována syntetickými napodobeninami.
Nakonec peníze poslouží nejpotřebnějším
Každý nálezce ambry si však může mnout ruce, protože cena 1 kg se může pohybovat kolem 1,5 milionu korun, v závislosti na jejím stáří. Ambra nalezená na ostrově La Palma tak má celkovou hodnotu 14 milionů korun, což je částka, se kterou lze podniknout mnohé. Zatím se stále vedou diskuze o tom, jak budou peníze z prodeje této ambry využity.
Nakonec se zdá, že se na místní univerzitě shodli na tom, aby se peníze použily pro potřebné. Možná si ještě vzpomenete na celosvětově sledovaný výbuch sopky, ke kterému na tomto malém ostrově došlo v říjnu roku 2021. Následky řádění tohoto živlu nebyly dodnes zcela odstraněny a mnoho rodin je stále bez vlastního přístřeší poté, co přišlo o domovy. Peníze tedy evidentně skončí u těch, kteří to potřebují nejvíce.
Zdroj: New York Post
Napište komentář