Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších plodin, kterou si pěstuje snad každý zahrádkář. Podpořte rostliny v jejich růstu, abyste se mohli těšit z bohaté úrody.
Přesto, že rajče roste skoro samo, potřebuje během sezóny péči. Jednak v podobě pravidelné zálivky, hnojení a také prevence plísně, na kterou jsou rajčata náchylná. Nemusíte však hned spěchat do obchodu, abyste svá rajčata v růstu podpořili. I obyčejné droždí jim dodá řadu cenných látek, po kterých porostou před očima.
Kouzlo kvasnic pro rostliny rajčat
Kvasinky jsou prospěšné mikroorganismy, které jsou nezbytné pro udržení zdraví půdy a podporují růst rostlin. Jsou bohaté na základní živiny, jako jsou vitamíny, aminokyseliny a enzymy. Také mají schopnost rozkládat organickou hmotu a přeměňovat ji na jednodušší formy, které poté rostliny snadno vstřebávají. Když dostanete kvasinky do půdy, začnou svojí činností napomáhat k uvolňování důležitých živiny uzavřených v organické hmotě.
Aplikace kvasinek také spouští hormonální změny v rostlinách rajčat. Zvyšuje produkci hormonů podporujících růst, jako jsou auxiny, gibereliny a cytokininy, což vede ke zlepšení vývoje kořenů, kvetení a nasazování plodů. Nepřímo také kvasinky chrání před nemocemi, protože udržují v půdě prostředí, ve kterém se patogenům nedaří.
Rajčata z letní úrody čerstvá až do zimy. Tento způsob skladování zaručí, že zůstanou sladká dlouhé měsíce
Jak rajčata ošetřit kvasnicemi
Vyrobte si vlastní kvasnicové hnojivo. Rozdrobte v misce 100 g droždí, přidejte půl skleničky cukru a zalijte trochou teplé vody. Nechte kvasnice vzejít a pak je smíchejte s 2,5 litry, ideálně dešťové vody. Vše promíchejte, nádobu přiklopte nebo potáhněte fólií a dejte na teplé místo. Jakmile vše prokvasí (několik hodin) můžete hnojivo používat.
Před zálivkou je však potřeba kvasnicový roztok zředit. Sklenici roztoku ještě rozmíchejte v 10 litrech vody a můžete zalévat. Každé rostlině rajčete postačí 1 litr takto zředěného hnojiva. Aplikaci provádějte 3x za sezónu. Jinak to s kvasnicemi nepřehánějte, protože předávkování může vést k nevyváženému pH půdy a obsahu živin.
Zdroj: Webniusy
Napište komentář