Domácí kvasnicové hnojivo na rajčata posílí kořeny a plodům dodá požadovanou barvu i chuť

Fotografie: DenesFeri / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Rajčata potřebují během vegetačního období dodávat živiny. Jen tak se můžete těšit ze zdravé rostliny a bohaté násady plodů. Podívejte se, jak jim prospívá hnojivo z kvasnic, které rajčata doslova milují.

Kvasinky jsou jednobuněčné mikroorganismy, které se po staletí využívají při výrobě potravin, zejména při pečení chleba a vaření piva. Málokdo však ví, že mají potenciál i jako organické hnojivo pro rajčata a jinou zeleninu. Proč byste měli rajčatům dopřát tuto kvasinkovou kůru a jak připravit vlastní kvasnicové hnojivo doma?

Co umí droždí a jak pomáhá rostlinám?

Kvasinky obsahují mnoho živin a enzymů, které mohou rajčatům výrazně prospět. Jsou bohaté na draslík, fosfor, dusík, hořčík a železo, jež jsou pro růst rostlin nezbytné. Obsahují také vitamíny skupiny B, beta-glukan a enzymy, které aktivují prospěšné mikroby v půdě. Aktivní mikroby pak rozkládají organickou hmotu, čímž usnadňují rostlinám přístup k nezbytným živinám, a tím podporují rajčata v jejich růstu. Podporuje ovšem i barvu a chuť plodů.

Pomáhají také posilovat přirozenou obranyschopnost rostlin tím, že produkují sloučeniny nazývané chitináza a glukanáza, které rozkládají buněčné stěny patogenních hub. Rajčata jsou tak odolnější vůči houbovým infekcím, což zajišťuje zdravější úrodu. Aplikace hnojiva hned při výsadbě pomáhá posilovat kořenový systém. Další výhodou je, že brání růstu plevele a svou vůní odrazuje i slimáky.

Příprava domácího kvasinkového hnojiva

Výroba vlastního kvasnicového hnojiva je levná, ekologicky šetrná a jednoduchá. Hnojivo můžete připravit z droždí v kostce i z toho sušeného. Rozdrobte kostku droždí v jednom litru vody a přidejte 3 lžíce cukru. Směs promíchejte a nechte asi 2 hodiny odstát. Vodu použijte teplou, ale ne příliš, abyste kvasinky nezabili. Aktivita kvasinek se projeví bublinkami na povrchu.

rajčata na stopce
Fotografie: Freepik

Pokud použijete sušené droždí, vezměte jeden sáček (8 g) a smíchejte ho v litru vody se 3 lžícemi cukru a také nechte odstát. Do kvasnicového hnojiva se doporučuje přidat i hořčík, pokud ho máte k dispozici v podobě doplňku stravy. Rozpusťte ho v hrnku s teplou vodou a přilijte ke kvasnicovému hnojivu asi po 20 minutách. Vzniklý roztok řeďte s vodou v poměru 1 : 5 a můžete zalévat.

Hnojivo připravujte vždy čerstvé. Pokud vám zbyde, můžete s ním zalít i jiné plodiny včetně pokojových rostlin. Kvasnicové hnojivo vytahuje z půdy draslík a vápník, a proto je třeba ho do půdy zase dodat. Nejjednodušší je, pokud použijete dřevěný popel, jejž nasypete kolem rostlin rajčat. Kvasnicové hnojivo můžete používat každé dva týdny. Ujistěte se však, že ho nelijete na listy.

Zdroj: Genialne

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*