Češi doufají, že toto plánované zdražování energií je hloupý vtip. Jediná šance je tato chyba v systému

Fotografie: Depositphotos

Růst cen plynu, potažmo energií, je téma neustále se vracející do veřejného života. Teď je to zvlášť zajímavé. Evropa hlásí plné zásobníky, a tedy i připravenost na zimu.

Znepokojivé zprávy ale přichází dle DomekiOgrodek nejen z pásma Gazy, ale i od zaměstnanců LNG terminálu v Austrálii. Opravdu nás tedy čeká další energetická krize? Nejvíce do cenové hladiny promluví zvýšení distribuční složky elektřiny a také návrat tzv. Zelených poplatků. Výrazně zlevnění energií měl na svědomí stát tím, že ho platil za občany. Což je v praxi však jen odložení této platby do budoucna. Zlevnění se tedy konat nebude, co nás vlastně čeká?

Konec dotací a návrat poplatků

Od ledna 2024 nebude vláda už občanům přispívat na náklady spojené s energiemi. Dosavadní plošné dotování nebylo nějakou reálnou změnou ceny energií. Stát tento výkyv pouze zaplatil za lidi, jako když vás někdo pozve na oběd. Jen během letošního roku stálo toto pozvání rozpočet asi 125 miliard korun. Konec tohoto zastropování se ovšem dle SeznamZprávy do ceny moc nepromítne. Hodně lidí bude platit ceny pod stropem díky zlevnění na trhu.

Vlivem rozhodnutí ERÚ (Energetický regulační úřad) se však zvednou poplatky za distribuci, tedy rozvod energie z elektráren ke koncovým spotřebitelům. Přesná výše není známa, má být stanovena v listopadu. Zvýšení cen energií lidem samozřejmě obecně vadí. “Dlouhé roky jsem měli energie extrémně levné, teď se však sešlo několik problémů najednou,” uvedla už na začátku této krize předsedkyně SÚJB Ing. Dan Drábová. Po letech komfortu zkrátka přichází změna.

Cena přenosu po drátech

V tomto roce platili lidé za rozvedení elektřiny 1611 Kč, dle odhadu naroste o cca 300 Kč, tedy na 1933 Kč za MWh. Poplatek za systémové služby se zvýší o 23 Kč na 136 Kč. Při sečtení všech složek by se cena elektřiny zvedla o více jak 1 000 Kč za MWh bez DPH. O elektřině i úsporách už jsme na SvětěKreativity psali víckrát. I když tohle všechno zní skoro děsivě, celkový nárůst cen je v zásadě minimální kvůli reálné spotřebě průměrné domácnosti.

Další zdražování: Kvůli tomuto navýšení cen energií to s letošní zimou vypadá bledě

elektřina vysoké napětí
Fotografie: Pixabay

Ano, cena z MWh stoupne cca o 1 000 Kč. Dle statistik však průměrná rodina se dvěma dětmi spotřebuje za 1 rok asi 3 MWh elektřiny. Náklady tak stoupnou o 3 000 Kč za rok, což je 250 Kč měsíčně. Dle způsobu využití elektřiny jsou odchylky nahoru i dolů, ovšem nijak výrazné. Navíc čekáme razantnější snížení cen plynu. I při změnách cenových hladin či poplatků je tak na místě uvažovat v reálných číslech a nenechat se rozhodit izolovanou informací.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*