Velmi levné řešení drahých účtů za energie: Ze starých novin a časopisů uděláme domácí brikety

Fotografie: MaxPixel

Staré noviny ani časopisy či letáky rozhodně nemusíte vyhazovat. Veškerý papír, který se vám doma naskytne coby odpad, má totiž ještě velmi užitečné využití.

Ceny topiva stoupají, energie jakbysmet, a proto se mnozí uchýlili ke kamnům na pevná paliva. Jejich výhodou je, že se dá využít hodně surovin, nicméně dříví také podražilo. S elementární šikovností se ovšem dají vyrobit papírové brikety. Technologie pro recyklaci starého papíru patří k nejstarším na světě. Navíc papíru v podobě novin nebo různých letáků vám do schránky nepochybně chodí slušné množství. Tak proč ho takto nevyužít?

Řešení, které již máte doma

Palivové brikety navíc v mnoha ohledech předčí klasické palivo. Jejich spalováním totiž vzniká mnohem méně popela. Budete potřebovat:

  • plastový kbelík,
  • staré noviny a časopisy,
  • vodu.

Návod krok za krokem

  • Po stranách a ve dně plastového kbelíku udělejte otvory. Natrhejte papír – noviny, časopisy, staré účty i obálky.
  • Všechno nasypte do kbelíku a dostatečně zalijte vodou. Papír musí být kompletně ponořený.
  • Vše smíchejte a vhodným nástrojem nadrťte. Ideální je vrtačka a nástavcem. Pokud takovým zařízením nedisponujete, musíte papíry roztrhat na opravdu malé kousky.
  • Po drcení počkejte, až otvory vyteče opravdu veškerá tekutina. Samováhou to může poměrně trvat, nebojte se tedy nahoře zatlačit.
  • Jakmile máte uvnitř jen nacucanou drť, vytvořte z nich koule nebo cihly podle potřeby. Pak je nechte uschnout někde na mírném teple, minimálně 5–7 dní.
hromádka starých novin
Fotografie: Pexels

Doplňující informace

Pro výrobu těchto briket se dá použít naprosto jakýkoli papír. Od jeho druhu se ovšem odvíjí čistota následného spalování. Novinový bude rozhodně jednodušší než bohatě potištěné stránky časopisů na křídovém papíře. V závislosti na tom zajistěte také dobré větrání. Protože je dnes sehnání paliva problematické, jsou právě brikety ze starého papíru skvělá volba. Nepochybně postupně najdete i vlastní zlepšováky.

Zdroj: WikiHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*