Dokonalé vyčištění roštu plynového sporáku od veškerých nečistot za pomoci 2 tablet do myčky

Fotografie: GRAN / Creative Commons / Attribution 2.0

I špinavý rošt plynového sporáku, který je zanesený usazeným tukem, lze poměrně snadno vyřešit. Pomůže vám zcela jednoduchý recept a půjde dolů všechno včetně sazí.

Zbavíte se tak i usazenin, na které vám zatím nepomohlo nic jiného. Nebo pomohlo, ale s velkou námahou. Všechno, co k tomuto postupu potřebujete, je půl hodina času a několik druhů prášků. Sporák jakéhokoli typu se dokáže zašpinit velmi snadno. I když nevaříte nic komplikovaného, stačí, když na plochu vyšplíchne trocha mastné vody. Ta snadno unikne pozornosti, zaschne a odolná špína je na světě. Jenže jak ji odstranit, o to tu běží.

Uvařte ho v hrnci s tabletami

Najděte si hrnec dost velký na to, aby se do něj vešla polovina roštu. Vlijte vodu, přidejte do ní 2 tablety určené do myčky a přiveďte to všechno k varu. Jakmile toho dosáhnete, ztlumte oheň a do roztoku ponořte rošt ze sporáku. Nechte ho vařit asi 20–30 minut. Pak ho vyjměte – chňapkou nebo kleštěmi – a ještě za horka očistěte. Hodně usazenin i sazí zmizí už samotným varem, což poznáte na barvě vody. To zbývající snadno umyjete rukou.

Pak je řada na druhé polovině a stejném roztoku. Postup zkrátka opakujte z jednotlivými částmi zašlého a špinavého zařízení sporáku. Všechno bude vypadat opět jako nové. Přes lehkou komplikovanost se jedná o jednu z nejrychlejších metod proti dlouhodobě zašlému roštu. Samozřejmě ale není jediná a sloučenin či surovin, které lze použít a máte je doma, je hned několik.

Použijte ocet

Neředěný ocet nalijte na sporák na zaschlá místa a nechte ho působit klidně přes noc. Ideální tedy je aplikovat ho večer. Druhý den vám bude stačit houbička a špinavá místa jednoduše setřete. V obvyklých případech to jde dolů opravdu lehce, necháte-li octu dostatek času. Zůstane-li něco přichyceno i tak, postačí vám kartáček a trochu víc tlaku.

Zkombinujte sodu a sůl

Celý sporák i s hořáky posypte sodou a zastříkněte octem – ideálně z rozprašovače. Nelekněte se pěnění, jde o normální a žádanou chemickou reakci obou složek. Právě tato pěna vám odstraní spáleniny a jakékoli další odolné nečistoty. Jde o výborný způsob očisty celého sporáku včetně trysek nebo dalších zákoutí.

Ačkoli je sůl podstatná hlavně při vaření, svou práci odvede i během úklidu. Hlavně tehdy, když vám na sporák vyprskne olej nebo rajská omáčka. Postižené místo zkrátka posolte, nechte sůl působit a normálně vařte dál. Až vše dokončíte, nečistoty snadno setřete a většinou zůstane jen hromádka popela.

Zdroj: Cpykami

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*