Vyúčtování za elektřinu už vás nemusí děsit. Osvojte si několik jednoduchých návyků a ušetřete tisíce korun ročně

Fotografie: Depositphotos

Zjistěte, jak můžete snížit spotřebu elektřiny na minimum. S těmito jednoduchými návyky, které si osvojíte raz dva, ušetříte ročně až tisíce korun.

S nastupující zimou se přirozeně zvedá i spotřeba elektrické energie. Takřka všechny domácnosti více svítí, vaří a ohřívají (například teplou vodu v bojleru). Některé z nich dokonce elektřinu využívají jako jednu z možností vytápění bytu či domu. Vzhledem k současné situaci s rostoucími cenami energií proto není divu, že vás může trápit výše vaší spotřeby, potažmo výše budoucího vyúčtování. Osvojte si několik návyků, díky nimž spotřebu elektřiny výrazně snížíte.

Leckdy elektřinou nevědomě plýtváte

Jedním z návyků, kterými elektřinou vyloženě plýtváte, je spouštění spotřebičů (jako je například pračka) poloprázdných. Pokud chcete snížit spotřebu elektrické energie, měli byste pračku (stejně tak sušičku nebo myčku) plnit do maximální účinné kapacity. Což znamená samozřejmě i tak, aby se prádlo vypralo – rozhodně byste neměli pračku naplnit „na doraz“. Myslíte-li to se snížením spotřeby elektřiny vážně, zvažte i to, zdali potřebujete sušit prádlo v sušičce.

Fotografie: Pixabay

Tento spotřebič sice šetří váš čas, ale rozhodně nešetří vaši peněženku. Dalšími „žrouty elektrické energie“ jsou nejrůznější zapojené nabíječky. Možná jste to nevěděli, ale jedna permanentně zapojená nabíječka vám za rok spotřebuje elektřinu asi za 350 Kč. Stejně spotřebovávají elektřinu permanentně zapojené herní konzole, nebo televizory – přechází totiž do tzv. pohotovostního režimu a nikdy se úplně nevypnou.

Vyměňte neekologické spotřebiče

Skvělým způsobem, jak snížit spotřebu elektrické energie, je nahradit opravdu staré a neekologické spotřebiče novými. Sice vás bude počáteční investice něco stát, ale ve výsledku na ní ušetříte. Dobrým příkladem je výměna starých průmyslových žárovek za modernější LED žárovky. Jejich nahrazením ušetříte až několik set korun ročně. LED žárovky mají navíc delší životnost než žárovky klasické, a proto se vyplatí i jako investice.

Fotografie: Freepik

Výdaje za elektřinu snížíte i tím, když začnete důsledně zhasínat světla při odchodu z místnosti. Jste-li v obývacím pokoji, není přeci nutné, abyste svítili i v koupelně. Další návyk, který vám pomůže ušetřit, uplatníte při vaření – a sice, zakrývejte používané hrnce pokličkou. Správný způsob vaření vám totiž ušetří až 45 % elektrické energie. Tento trik ale funguje pouze v případě, že vaříte na elektrické, sklokeramické nebo na indukční varné desce.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]