György Kurtág je jedním z velkých skladatelů a klavíristů minulého století. Přišel na svět v Rumunsku v roce 1926. V roce 1946 se pak přestěhoval do Maďarska.
Tam učil řadu let na Franz Liszt Academy, o rok později se seznámil se svou budoucí ženou a také celoživotní hudební partnerkou. Od té doby se od sebe manželská a hudební dvojice nehnula ani na krok. Jejich manželství je tak nadmíru jedinečné a doslova harmonické. Jejich hudební výkony lze popsat jako jednoduché a zdrženlivé. Sedí totiž před skromným klavírem, jako by byli normálně u sebe doma. Tam hrají pro své potěšení, stejně jako pro diváky.
Dvojí studia
György začal svá studia klavíru v Budapešti, později studoval také v Paříži. Když se v letech 1960–1968 vrátil do rodné vlasti, působil v Maďarské národní filharmonii jako korepetitor. Krom vlastní hry je autorem mnoha skladeb, jak pro sólové nástroje, tak dle Wikipedie i pro orchestr. Pokrývá violu, violoncello, klavír a další nástroje. V roce 2003 se stal držitelem hudební ceny Léenie Sonning. Jedná se o dánské ocenění udělované v této zemi jako nejvyšší hudební meta.
První byla v roce 1959 udělena slavnému Igoru Stravinskému. Součástí ocenění je i suma 60 000 dánských korun, tedy cca 2 miliony Kč. V roce 1967 byl jmenován profesorem hry na piano a později také komorní hudby na Franz Liszt Academy, kde učil až do roku 1993. První mezinárodní příležitosti se mu dostalo v roce 1968, kdy jeho do té doby největší práci The Sayings of Péter Bornemisza předvedla Erika Sziklay. Dle TheGuardian trpěl během života i depresemi.
Růst mezinárodní pozice
Jeho mezinárodní význam vzrostl až později s dílem Messages of the Late Miss R. V. Troussova pro soprán. Ta měla premiéru v Paříži roku 1981. Od začátku 90. let pracoval v zahraničí častěji. Skládal pro Berlínskou filharmonii a Vídeňskou společnost. Poté žil v Nizozemsku a opět v Berlíně. Od roku 2002 do roku 2015 žil s manželkou kousek od Bordeaux, pak se přestěhovali zase do Budapešti. Není to rozhodně prvně, co se Svět Kreativity zmiňuje o klavíru.
Publikum se bálo, aby si staříci neublížili. Během 15 sekund jejich tanečního vystoupení všem spadly brady
Kurtág získal mnoho hudebních ocenění včetně Officier of the Ordre des Arts et des Lettres v roce 1985, jak píše web Pokukaj. Je také členem Bavorské akademie vysokých umění v Mnichově a berlínské Akademie umění, obojí od roku 1987. Byl také jmenován čestným členem American Academy of Arts and Letters v roce 2001. V roce 2006 obdržel Grawemeyer Award pro skladatele za dílo Concertante Op. 42 pro housle, violu a orchestr.
Napište komentář