Vědci bedlivě sledují obří asteroid, který se nebezpečně rychle blíží směrem k Zemi

vesmír
Fotografie: Freepik

Vědci bedlivě sledují všechna tělesa, která se pohybují v blízkosti Země, ale i ta vzdálená. Blízkozemský asteroid 2023 FY3 by mohl dopadnout během příštích 100 let.

Podle webu SpaceReference klasifikovala NASA asteroid s označením 2023 FY3 jako „blízkozemský asteroid“. Patří do skupiny vesmírných hornin známých jako Arjunas. Nejspíše se jedná o fragment většího asteroidu. S velkou pravděpodobností by mohl dopadnout na Zemi během následujících desetiletí. Mohl by být při dopadu nebezpečný?

Asteroid se pohybuje na stejné oběžné dráze jako Země

Pozorování tohoto asteroidu probíhá od roku 2023. Vědcům se za tu dobu podařilo zjistit o tomto kusu horniny řadu podrobností. Asteroid nazvaný 2023 FY3 se pohybuje v pásu mezi Marsem a Jupiterem. Jeho odhadovaná velikost je přibližně 5 metrů v průměru. Řadí se do skupiny vesmírných hornin známých jako Arjunas. Tak se nazývá pás asteroidů, které se pohybují na stejné oběžné dráze, jako je dráha Země kolem Slunce.

„Obzvláště nás zajímají asteroidy s velikostí mezi 100 m a 1 km, což jsou ty, které mohou způsobit poškození v oblasti dopadu v hypotetickém případě nárazu. Nyní známe jeho povrchové složení, máme docela dobrý odhad jeho velikosti, víme, že rychle rotuje, a proto je pravděpodobnější, že jej můžeme katalogizovat jako možný fragment většího asteroidu,“ citoval News9Live autorku výzkumného projektu Julii de León.

kosmická loď

Vědci: „Mimozemšťané zachytili signál sondy NASA. Už víme termín, kdy nám poprvé odpoví zpět“

Jeho velikost vylučuje, aby způsobil škody

2023 FY3 má však podle odhadů průměr pouhých 5 metrů. To z něj činí těleso, které by i v případě kontaktu se Zemí shořelo ještě v atmosféře. Mnohem větší obavy tak vzbuzují asteroidy s velikostí nad 100 metrů v průměru. Jak jsme na SvětěKreativity už psali, při dopadu na Zem by asteroid o průměru 250 m vytvořil 4km kráter. Uvolnil by také obrovské množství energie, přibližně 932 megatun. Ke srážkám s takto velkými tělesy však dochází v průměru jednou za 10 000 let.

rozpad asteroidu
Fotografie: Freepik

Takový asteroid by mohl způsobit značné škody. V případě 2023 FY3 nic takového naštěstí nehrozí. Vědci však musí důkladně prozkoumat každé objevené těleso. Ještě loni v dubnu neměli tušení, jak je tento asteroid velký. Dva měsíce trvalo, než se jim podařilo získat informace o jeho velikosti, a tudíž jej nepovažovat za potenciálně nebezpečný. V současnosti tak není pozorován žádný asteroid, který by naši planetu mohl v nejbližších letech nějak ohrozit.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*