Vědci zaznamenali obří asteroid, který letí směrem k Zemi. V její blízkosti bude 2. února

asteroid
Fotografie: Freepik

Jeden z největších asteroidů poslední doby proletí kolem Země 2. února. S průměrem přes 210 metrů se jedná o těleso, které by v případě srážky s planetou způsobilo obrovské škody.

Asteroid, který se brzy přiblíží Zemi, dostal název 2008 OS7. Pozornost vzbuzuje především kvůli své značné velikosti. Ačkoliv kolem Země prolétávají asteroidy denně, zpravidla mají velikost do desítek metrů v průměru. Tento má podle odhadů 210 až 480 metrů. Takto velký asteroid by už celý neshořel v atmosféře, jako je tomu u těch menších. Jeho dopad by způsobil značnou škodu.

Pozorují se i mnohem vzdálenější tělesa

Objekty v blízkosti Země, zkráceně NEO, jsou zpravidla asteroidy, jejichž velikost, dráha a rychlost se podrobně sleduje a vyhodnocuje. Vědci dokáží vypočítat, kam by asteroid v případě vstupu do zemské atmosféry dopadl. U asteroidu 2008 OS7 však nic takového nehrozí. Je sice klasifikován jako potenciálně nebezpečný, ale podle vědců se není čeho obávat.

Zemi bude podle deníku Fakt míjet 2. února v 15:41 hodin, a to rychlostí 18 km/s. Ačkoliv je jeho velikost neobvyklá a má podle odhadů průměr 210 až 480 metrů, od Země bude v nejbližším bodě stále dost daleko. A to 2,8 milionů kilometrů. To je sice obrovská vzdálenost, na druhou stranu vědci sledují i mnohem vzdálenější tělesa. Za objekty v blízkosti Země jsou tak považována tělesa nacházející se někdy i dále než 150 milionů kilometru od Země.

Při dopadu velkého asteroidu by došlo ke zničení Země

Podle Wikipedie velké dopady asteroidů značně ovlivnily historii Země. Za jeden z nejvýznamnějších dopadů asteroidu se považuje ten, který na konci období křídy vedl k vyhynutí dinosaurů. Ten měl mít průměr 10 km a dopadl do Mexického zálivu. V zemské atmosféře shoří denně až 100 tun menších meteoroidů.

asteroid
Fotografie: Freepik

Za nebezpečná se považují tělesa, která mají průměr větší než 250 m. Takové těleso by po dopadu způsobilo kráter o velikost 4 km a uvolnilo by přibližně 932 megatun kinetické energie. Pro porovnání – hirošimská atomová bomba uvolnila „jen“ 16 kilotun energie. Dopad asteroidu, který by měl několik kilometrů v průměru, by pak způsobil de facto zánik Země, tak jak ji známe.

Frekvence dopadů tak velkých asteroidů se však počítá na jeden za stovky milionů let, a tak můžeme klidně spát. V nejbližší době nám rozhodně nic podobného nehrozí. Na SvětěKreativity se také můžete podívat na článek, ve kterém se díky simulaci dozvíte, co přesně by dopad velkého asteroidu způsobil Zemi a jejím obyvatelům.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*