Policie varuje před novou „holubí metodou“ zlodějů, na kterou naletěly už tisíce lidí

Fotografie: Kevin.B / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Před zloději je třeba mít se neustále na pozoru. Jejich vynalézavost nezná mezí a jejich triky často spočívají v tom, že dokáží ve své oběti vzbudit důvěru.

Zloději vymýšlejí stále nové triky a postupy, jak svou oběť připravit o peníze nebo cennosti. Někdy se však vracejí i ke starým osvědčeným metodám. Holubí podvod patří do repertoáru zlodějů již od konce 19. století. Stále se objevuje v nejrůznějších podobách. Jeho podstatou je v oběti vzbudit důvěru a poté ji bez mrknutí oka okrást.

Tváří se, že vám chtějí pomoci

Pro „holubí podvody“ je typické, že se odehrávají na ulici. Jak uvádí web Goniec, podvodníci odvádějí pozornost předem vybrané osoby, aby ji okradli o peníze, telefon nebo jiné cennosti. Často se k ní přitočí ve snaze jí pomoci. Všimnou si totiž, že na jejím oblečení je skvrna od holubího trusu (tu ovšem předtím způsobili sami). Poté přispěchají s kapesníčkem a své oběti pomáhají oděv očistit. A tady už mají nepřeberné možnosti, jak šikovně zalovit v kapsách a odnést si cennosti nic netušícího podvedeného.

Mohou také pracovat ve dvojici, kdy jeden ze zlodějů vás omylem něčím polije nebo zamaže od kečupu z párku v rohlíku. Druhý zloděj pak přispěchává na pomoc, aby vám pomohl nešťastnou situaci vyřešit. S tímto druhem podvodu se setkáte nejčastěji v jižních zemích Evropy nebo v Mexiku. Úplně prvně byl termín související s holubem a podvody popsán už koncem 19. století.

Zlodějka si vyhlédla zdánlivě snadnou oběť u bankomatu. Geniální reakci stařenky však zatleskala i policie

Holubí shoz je podvodný trik starý více než sto let

Jak uvádí Wikipedia, triku se říkalo holubí shoz nebo španělský kapesník. Holub byla v tomto případě vyhlédnutá oběť. Jeden z podvodníků předstíral, že našel na zemi nějakou cennost nebo peníze. Oběť však přiznala, že věc není její, zároveň by si ráda část z nálezu také ponechala. Do hry tak vstupuje další zloděj, v podobě právníka nebo bankéře, který obě strany ujistí, že jim pomůže. Každý však musí složit finanční obnos a on předmět odnese do úschovy.

hot dog
Fotografie: Freepik

Pokud oběť nesouhlasí a chce si věc ponechat u sebe, zpravidla odejde s bezcennou tretkou. Složené peníze už však nikdy neuvidí. Tento podvod splétá dohromady řadu náhod, z nichž každá posiluje zdánlivou legitimitu situace a posiluje důvěru oběti v to, že se brzy dostane k zajímavé finanční částce. Na SvětěKreativity už jsme také upozorňovali, abyste si dali pozor na tento nový trik zlodějů aut.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*