Ochraňte své auto před triky zkušených zlodějů. Stačí k tomu využít věc, kterou máte běžně v kuchyni

Fotografie: Freepik

Kuchyňská hliníková role se na první pohled hodí leda na vaření. Nenechte se však mýlit. V autě totiž může posloužit jako užitečný pomocník. Není to vtip. Dokáže zabránit krádeži.

Tenká kovová fólie, zjednodušeně zvaná alobal má své místo snad v každé domácnosti. Nejčastěji se smotaná role vyskytuje blízko kuchyňské linky. Alobal odráží tepelné záření, a proto pomáhá udržet uvařený pokrm dlouho teplý. Jeho použití také urychluje dokončení hotového obědu. Věděli jste však, že vám může pomoci i v autě? Všechny relativně moderní vozy mají dálkové ovládání pro odemykání nebo u novějších vozů systém, který umožňuje otevřít dveře přiblížením se k nim. Tuto funkci však zneužívají zlomyslní lidé ke krádežím aut!

Bezklíčový režim odemykání

Nová bezklíčová funkce v novějších vozech znamená, že řidič musí být pouze v blízkosti vozu, aby centrální zamykání otevřelo dveře a nastartoval se motor. Jak všichni víme, každá technologie má svá úskalí a mezery, které lze objevit, a výhody, které se zloději snaží využít. V poslední době se zvýšil počet krádeží z aut s bezklíčovým ovládáním. Například ve Francii je každý den ukradeno 318 aut, což je 116 232 ukradených aut ročně.

Fotografie: Pixabay

Je tedy dobré vědět, jak se tomuto druhu praktik bránit. Zde je několik jednoduchých rad, které by měl znát každý, kdo chce chránit své auto před potenciálními predátory. V první řadě je důležité pochopit, jak bezklíčové odemykání v autě funguje. Zjednodušeně řečeno, v klíči je počítačový čip, který má jedinečný kód synchronizovaný se zabezpečovacím systémem vašeho vozu.

Fotografie: Freepik

Váš vůz obsahuje jiný čip se stejnou technologií a stejným kódem. Pokud se kódy shodují, dají vozu pokyn k otevření dveří. Aby systém fungoval, většina klíčů vyžaduje, abyste se k vozu přiblížili na vzdálenost do 30 cm, což ztěžuje odcizení vozu před vaším příchodem.

Funkce reléového vysílače

Pokud zaparkujete auto na veřejném parkovišti, například v nákupním centru, mohou zloději rádiový signál z klíče zesílit pomocí vysílače reléového signálu. Tato technika je poměrně jednoduchý a účinný způsob krádeže aut, který zloději neustále zdokonalují. Proto byste měli klíče od auta vždy zabalit do hliníkové fólie.

Fotografie: Freepik

Někteří zloději zkoumají obytné oblasti v naději, že najdou auta s touto funkcí. Díky technologiím, které zloději mají, mohou zachytit signál klíče od auta uvnitř domu, pak auto odemknout a odvézt. Po nastartování vozidla již není klíč potřeba. A pokud je náhodou nádrž plná, mohou z místa činu odjet, ještě než si někdo uvědomí, že auto chybí. Později jsou tato ukradená auta rozebrána na součástky a znovu zaklíčována.

Jak to lze zastavit?

Německá automobilová organizace (ADAC) provedla test metod, které zloději používají k zesílení signálu klíče od zapalování. Testováno bylo 22 modelů automobilů od desítek výrobců a každý zloděj dokázal vůz odemknout a odnést si lup. Tato technika však má řešení, stačí klíč zabalit do hliníkové fólie, čímž se vytvoří bariéra pro průchod elektrických signálů a rádiových vln. Proto byste měli klíče od auta vždy zabalit do hliníkové fólie.

Fotografie: Freepik

Podle švédské policie je pro zloděje mnohem obtížnější zachytit signál a ukrást auto, pokud je klíč od zapalování zabalený ve fólii. Pokud chcete tuto techniku vyzkoušet, zkuste se přiblížit k autu s klíčem zabaleným ve fólii a zjistěte, zda se auto přesto otevře. Dokud je klíč zabalený, nemůže žádný signál uniknout a odemknout vaše auto.

Policie doporučuje tato opatření

Klíč uchovávejte ve vyložené krabičce nebo fólii, abyste zabránili zesílení signálu klíče zloději. Pokud máte dva vozy, nezapomeňte umístit svůj bezklíčový vůz k druhému vozu tak, aby byl první vůz zablokován. Pokud máte zámek volantu, použijte ho. To znamená, že zloděj musí vynaložit větší úsilí, což často stačí k tomu, aby ho od krádeže odradilo.

Zdroj: HuffPost

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]