Pouliční umělec může být povolání, jako každé jiné. Pouliční umění slaví úspěchy. Při procházkách ulicemi většiny světových metropolí doslova na každém rohu narážíme na pouliční umělce všeho druhu, od malířů přes herce a akrobaty až po hudebníky s různými druhy nástrojů. Srdce lidí v New Yorku, stejně jako statisíců lidí na sociálních sítích si získal Australan Sam Maher, který hraje zejména ve stanicích metra v Brooklynu na nástroj zvaný hang neboli handpan, což znamená cosi jako ruční pánev.
Hang čili handpan má mimozemský tvar i zvuk
Sam Maher by se bez potíží uchytil v populárních talentových soutěžích, jeho hudební výkon je totiž geniální a svou komplikovaností doslova mimozemský. Není divu, že si svými hudebními vystoupeními vydělává měsíčně tisíce dolarů. Jeho nástroj navíc nepatří k žádným klasickým nástrojům, které by byly k vidění v symfonických orchestrech.
Handpan je nástroj podobný létajícímu talíři UFO a tóny vyluzuje za pomoci úderů rukou. Vydává naprosto jedinečné zvuky, které jsou, podobně jako jeho tvar, téměř mimozemské a které byste u jiných nástrojů hledali jen těžko.
První hang se na světle světa objevil kolem přelomu milénia v dílně designérského dua Felix z Bernu. Slovo Hang znamená v bernském dialektu „ruka“ a značí techniku hraní na tento bicí nástroj, k němuž se nikdy nepoužívají paličky, nýbrž výhradně právě ruce.
Nechtěli nástroj prodávat masově
Výrobci hangu byli zaskočeni obrovským zájmem veřejnosti o jejich výtvor. Protože ale chtěli předejít masové výrobě tohoto nástroje, začali je prodávat pouze vybraným zájemcům, kteří museli vlastnoručně napsat dopis s tím, proč právě oni chtějí hang vlastnit.
Každý, kdo byl vybrán mezi vyvolené, byl osobně pozván do Švýcarska a osobně si mohl nástroj zakoupit. Vlastnictví hangu se tak stalo téměř královskou výsadou.
Kvůli neustále vzrůstající poptávce po nástroji se jeho tvůrci rozhodli jeho výrobu ukončit. Hudební komunitě tato volba způsobila značné zklamání a na scénu nastoupila nová generace výrobců vyrábějících podobný, leč lehce odlišný nástroj zvaný handpan.
Fotografie: BUSKRS