V 70 letech zemřel český zpěvák, jehož ikonický hlas se zapsal do povědomí celého národa

Fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Ve věku 70 let zemřel operní zpěvák a režisér, bývalý umělecký šéf opery a ředitel Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Dne 26. května náhle zemřel Luděk Golat, operní pěvec, režisér a dlouholetý umělecký šéf opery. Jak uvádí TN, bývalý ředitel Národního divadla moravskoslezského v Ostravě má na kontě celou řadu nezapomenutelných inscenací jako režisér i účinkující. Za jeho působení došlo k transformaci operního souboru NDM a jeho tehdejší repertoár se zapsal do celorepublikového povědomí.

Operní pěvec zemřel na selhání srdce

„S lítostí oznamujeme, že odešel bývalý ředitel Národního divadla moravskoslezského a operní režisér Luděk Golat (1954–2024). Zemřel náhle na selhání srdce v neděli 26. května 2024. Čest jeho památce!“ oznámilo smutnou zprávu Národní divadlo moravskoslezské (NDM) na svých webových stránkách.

Luděk Golat se narodil v Ostravě. Po gymnáziu vystudoval Pražskou konzervatoř, kde studoval zpěv u docenta Jindřicha Jindráka. Profesionální dráhu operního sólisty zahájil v Hradci Králové. V roce 1984 nastoupil jako sólista opery tehdejšího Státního divadla v Ostravě. Rovněž spolupracoval s ostravskou konzervatoří i katedrou zpěvu na brněnské JAMU.

Ve věku 86 let zemřel herec z ikonických filmů, díky kterým si získal srdce fanoušků několika generací

Podílel se na transformaci operního souboru

V roce 1992 se stal šéfem opery Národního divadla moravskoslezského. Pod jeho taktovkou tu vznikla celá řada úspěšných inscenací, například Pelléas et Mélisande, Rigoletto, Kouzelná flétna, Macbeth nebo Kolotoč. Dne 1. dubna 1999 byl jmenován ředitelem NDM. Na postu působil do roku 2009. Byl rovněž jedním z hlavních iniciátorů zrodu Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.

„Měl výrazný podíl na postupném otevření a transformaci operního souboru, kam v jeho éře přicházela řada špičkových sólistů i dalších umělců domácích, ale i ze zahraničí,“ doplňuje NDM. Za jeho působení proběhla rovněž rozsáhlá rekonstrukce Divadla Antonína Dvořáka a následná stavba nové Provozní budovy za divadlem.

Po odchodu z postu ředitele režíroval i nadále desítky inscenací u nás, ale i po celém světě. Na některých inscenacích se podílel jako producent a v několika i zpíval, například na festivalu Palermo Classica 2014. O jeho náhlém úmrtí informovala rodina. Luděk Golat zemřel pár dní po svých 70. narozeninách. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o další ztrátě Národního divadla moravskoslezského – začátkem května zemřela úspěšná tanečnice Jana Tomsová.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*