Téměř na každé zahrádce jsou k vidění vzrostlé maliníky, které svým majitelům plodí chutné červené maliny. Aby však keře stále prospívaly, je důležité se o ně dobře postarat i po období plození. Ještě, než nastane zimní období, je nutné maliníky vhodným způsobem prořezat. Zde uvádíme několik rad, které vám tento proces usnadní.
Kdy a jakým způsobem maliníky obecně prořezávat?
Na prořezávání malin je nejvhodnějším obdobím konec října a první polovina listopadu. Během těchto měsíců na malinících již nezbylo mnoho listů. Většina uschla a opadala. Pokud vaše maliníky plodily pouze jednou a v polovině léta, jedná se pravděpodobně o letní odrůdu, která vytváří maliny na výhoncích loňských. Proto je nutné ji ořezat. Postupujte podle těchto instrukcí:
- Okolí maliníku opatřete mulčem. Tudíž můžete kořeny pokrýt suchým listím, větvemi, nebo posekanou trávou.
- Pomocí zahradnických nůžek odstřihněte větve, které v letních měsících nesly ovoce. Dají se poměrně snadno identifikovat podle tmavé barvy, šupinaté kůry a suššího povrchu.
- Odstraňte také některé slabší výhonky, které by rostlině braly jen sílu.
- Na zralém keři by mělo zůstat zhruba 8 až 12 větví, které od sebe budou dostatečně daleko.
- Stonky pak můžete k sobě přivázat provázkem, aby se vlivem mrazů a napadaného sněhu nezlomily.
Prořezávání maliníků pro tvorbu velkých plodů jednou ročně
Pokud budete chtít sklízet jednou ročně velké a kvalitní maliny, je nutné keř zcela ořezat. To provádějte ideálně v období koncem léta až začátkem podzimu. Pak postupujte následovně:
- Z maliníků sesbírejte všechny zbylé plody.
- Zahradnickými nůžkami odstřihněte všechny stonky nad úroveň země, bez ohledu na to, které plodily a které ne.
Prořezávání maliníků pro tvorbu plodů dvakrát ročně
V případě, že zatoužíte po úrodě malin až dvakrát ročně, měli byste maliníky prořezávat tímto specifický způsobem:
- Otrhejte z keřů všechny plody a vyberte ty stonky, které plodily. Pak je pomocí ostrých zahradnických nůžek odřízněte.
- Na keři však udržujte tři až čtyři mladé zelené větve. Ty se objevují na maliníku obvykle v druhé polovině léta a nevytváří stonky.
- Zbylé větve maliníku spojte k sobě a přivažte provázkem.
- Větve ohněte směrem k zemi a keře mulčujte větvičkami, slámou, agrotextilií, nebo smrkovými větvemi.
- Pokud teploty neklesnou pod mínus 20 stupňů Celsia, maliníky není nutné zcela překrývat mulčem. Postačí navrstvit sníh nad keř.
Prořezávání maliníků není nijak složité. Poprvé možná budete trochu tápat, avšak když proces budete opakovat po několikáté, už neuděláte žádnou chybu. Na závěr nezapomeňte na to, že pokud byste keře maliníků pravidelně neprořezávali, budou rostliny chřadnout, stonky slábnout a nedočkáte se tak hojnosti při sklizni malin.