NASA ukázala na pokojové rostliny, které jsou nejefektivnějšími čističkami vzduchu. Na nic nečekejte a pořiďte si je domů

Fotografie: Depositphotos

Vyčistěte si doma vzduch díky šikovným pokojovkám, které umí produkovat maximum kyslíku. Doporučuje je i NASA.

Chcete mít doma také nádherně čistý vzduch? Pak se nechte inspirovat tipy na rostliny, které dokáží ve svých listech produkovat opravdu maximum kyslíku. A co víc, vaše bydlení ještě zútulní a celkově vylepší. Výsledky byly ověřeny průzkumem NASA, který hledal mimo jiné vhodné kandidáty z rostlinné říše pro let do vesmíru. Lépe řečeno tam, kde se prozatím žádné jiné podobné organismy nevyskytují. A jaká jsou doporučení?

Fotografie: Pixabay

Areka vzduch pročistí a okysličí

Areka obecná (Areca catechu) patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Rychle roste a vypadá stále krásně. Málokdo však ví, že je rovněž skvělá pro odstraňování dvou chemikálií ze vzduchu v našich domovech. Jde o trichlorethylen a benzen. A jako bonus také produkuje opravdu velké množství kyslíku. Proto by ji měl mít doma každý kuřák i milovník zdravého spánku. Je také vhodná u některých respiračních problémů.

Aloe potěší více než jednou

Aloe pravá (Aloe vera) je známá především díky svým léčivým schopnostem. Umí však také ze vzduchu vyfiltrovat velké množství chemikálií a toxinů. V noci také produkuje kyslík, což nám může pomoci lépe spát. A pokud neseženete právě tento druh, měli byste vědět, že podobné vlastnosti mají i všechny její příbuzné. Nejlépe roste na světlém parapetu, kde však nebude přímo vystavena přímým slunečním paprskům.

Fotografie: Pixabay

Potos jako popínavá kyslíková bomba

Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum), zvaná také potos či scindapsus, také patří mezi kyslíkové velikány. Je to navíc i extrémně nenáročná rostlina, které nevadí ani kolísání teploty nebo nedostatek světla. Produkuje kyslík a také odstraňuje ze vzduchu formaldehyd. Jde o perfektní rostlinu nejenom pro vaši ložnici, ale rovnou do celého bytu. A seženete ji v několika barevných variantách.

Pomůže i tchýnin jazyk

A nesmíme zapomenout ani na nenáročnou pokojovku, nazývanou trochu hanlivě tchýnin jazyk . Pokud chcete druhy, které produkují maximum kyslíku, pořiďte si zahradnictví Sansevieria cylindrica nebo Sansevieria trifasciata. Skvěle absorbuje oxid uhličitý a v noci na oplátku produkuje kyslík v úctyhodném množství. A díky své nenáročnosti na péči a světelné podmínky je vhodná i pro začátečníky.

Fotografie: Pixabay

Fíkus vyčistí vzduch a ozdobí byt

Nezáleží na tom, jaký druh fíkusu (Ficus) si pořídíte. Platí ovšem přímá úměra – čím větší jsou listy zakoupeného druhu, tím lépe vám vyčistí vzduch. Tak například široké listy oblíbeného Ficus lyrata mají v tomto ohledu velkou výhodu. Musíte si dát pozor jen na jediné – správné osvětlení, aby vaše rostlina zůstala dlouho zdravá a svěží. A pozor také na přemokřování. Většině fíkusů rozhodně nesvědčí.

Příjemně vás překvapí i zelenec

Zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum) je také v tomto oboru jasným lídrem. Ne nadarmo se mu někdy přímo přezdívá „čistička vzduchu.“ V domácnostech navíc roste velmi rychle a v závěsných koších vypadá opravdu úžasně a nepřehlédnutelně. A hodí se také do ložnic, protože produkuje opravdu hodně kyslíku. Kromě toho však také absorbuje pachy a celkově zlepšuje spánek. A snese i občasné zanedbání.

Fotografie: Pixabay

Tip na kyslíkovou plazivku – břečťan

A zapomenout nesmíme ani na břečťan popínavý (Hedera helix). I když ho můžete znát spíše ze zahrádky, doma se mu bude dařit také. Během růstu ho vydatně zalévejte, v zimě naopak pozor na přelévaní. Ze vzduchu odstraňuje také mnohé škodliviny, zejména benzen, oxid uhelnatý, trichlorethylen, formaldehyd a další. A jedním dechem produkuje i množství kyslíku, klidně ho tedy nechte rozrůst podle libosti.

Lopatkovec potěší i půvabnými květy

A posledním tipem z našeho NASA seznamu je lopatkovec (Spathiphyllum), který můžete znát zejména jako krásně kvetoucí pokojovku. Produkuje množství kyslíku a zároveň vzduch okolo sebe čistí. A jaké škodliviny umí jeho listy absorbovat? Jde zejména o formaldehyd, benzen, amoniak, trichlorethylen, xylen a další. Péče o něj je nenáročná, potřebuje pouze stále mírně vlhkou zeminu a dostatek světla.

Fotografie: Pixabay

Kolik rostlin je třeba pořídit

Aby vaše domácí „továrna na kyslík“ fungovala přesně tak, jaká má, řiďte se doporučením NASA, podle něhož by se mělo na ploše 500 m² nacházet asi 15 až 19 rostlin. A chcete-li vsadit na maximální rozmanitost, můžete si pořídit i další druhy, které to s kyslíkem opravdu umí. Jde například o dracénu (Dracaena), zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia) vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), dračinec (Dracaena) apod.

Zdroj: NASA

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]