Aktivní uhlí prospívá nejen lidem, ale i pokojovým rostlinám

Aktivní uhlí je první pomoc při trávicích obtížích. Jedná se však také o pomocníka pro každého, kdo má doma pokojové květiny. Používat tyto tablety právě v souvislosti s rostlinami, to mnoho lidí nenapadne. Přitom se ale jedná o velmi dobrá nápad, který má řadu výhod. Podívejme se, jak a proč aktivní uhlí využívat.

Zlepšíte kvalitu půdy

Půda je pro všechny pokojové rostliny základ. Pokud je vaším cílem zlepšit její kvalitu, tak vám v tom dokáže pomoci právě aktivní uhlí. Stačí daný prášek jenom rozdrtit a smíchat se zeminou. Díky tomu dokáže absorbovat chemikálie, ale také přebytečnou vodu, nebo řadu mikroorganismů.

Dezinfikuje kořeny a výhonky

Pokud přesazujete a uštipujete staré kořeny, je dobré místo dezinfikovat pomocí aktivního uhlí. To stejné platí i v případě zastřihování rostlin a daných výhonků. Opět je třeba tablety rozdrtit na prášek a tím dané místo jenom tak lehce potřít. A je hotovo.

Pomůže při zakořenění

Zakořenění rostlin se dá zvládnout i ve vodě. Stačí do ní dát řízky rostlin a čekat. Pokud byste chtěli tento proces ještě o něco urychlit, tak použijte aktivní uhlí. Jednu až dvě tablety přihoďte do vody, nechte rozpustit a potom vodu zamíchejte.

Eliminuje houby a plísně

Ty mohou pokojovým rostlinám velmi uškodit. Pokud se plísně a houby objeví v květináči, je třeba odstranit vrstvu hlíny, tu zbývající posypat práškem z aktivního uhlí a dále přidat hlínu čerstvou. Houby a plísně zlikvidujete a zamezíte opětovnému výskytu.

Vyživí půdu

Nejenom, že ji zkvalitní a ochrání. Také aktivní uhlí pomůže v případě, kdy se řeší kvalita půdy. Stačí v ní rozmíchat prášek z daných tablet a poté mít jistotu, že se v půdě bude rostlinám velmi dobře dařit. Hlavně v případě, kdy se pouštíte do pěstování sazenic.

Eliminuje škůdce

I na ty můžete vyzrát, pokud máte doma aktivní uhlí. Když je přimícháno do půdy, tak zajistíte určitou prevenci. Pokud se daní škůdci objeví na rostlině, je dobré si připravit dostatek prášku a tím rostlinu jednoduše posypat. Takto nechte působit a následně ho opatrně ofoukejte. Tím si poradíte s řadou škůdců.

Fotografie: Zajenata