Nejdůležitější pravidla pro pěstování petúnií, královen truhlíkových letniček

Rostliny, konkrétně petúnie, nás těší svými barevnými a různorodými květy. Je však důležité se o ně náležitě starat, abychom si jejich krásou mohli kochat co nejdéle. Některé rostliny vyžadují více péče než ty ostatní. My se nyní zaměříme na to, jak to zvládnout snadno a bez větších problémů.

Petúnie zahradní

Mezi pěstiteli a zahrádkáři je petúnie zahradní celkem známou rostlinou, která potěší kdejaké oko svými pestrobarevnými květy, které jsou obvykle velké asi 5 centimetrů. Jejím aktivním obdobím je léto. Často ji lidé mívají na terasách a balkónech, jako ozdobnou květinu. Tato rostlinka není náročná na pěstování, a tak je vhodná i pro začátečníky.

Jak správně pečovat o petúnii zahradní?

Pokud dodržíte několik zde zmíněných rad, jak se o tuto krásnou květinu starat, nezklame vás a budete se z jejich úžasných květů těšit celé léto. Petúnii zahradní umístěte na vhodné místo, nejlépe na takové, kde je trvalý přístup slunečního svitu. Tato květina totiž miluje sluneční paprsky. Dobré je zasadit petúnie do samozavlažovacích květináčů, ty vám značně usnadní práci.

Květina si vezme tolik vláhy, kolik potřebuje. Jinak je vhodné petúnii zahradní zalévat především dešťovou vodou. Pozor dávejte na to, abyste rostlinu nepřelili, petúnii postačí zálivka zhruba jednou za dva dny.

Sledujte stav půdy, aby nebyla příliš suchá, nebo příliš mokrá. Jednou týdně petúnii prospěje, když ji dodáte živiny prostřednictvím hnojiva vhodného na tento typ květin. Pokud budete mít petúnie čerstvě přesazené, nehnojte je minimálně týden.

Chraňte petúnie před nepřízní počasí

Petúnie zahradní, jak již bylo zmíněno, je nejčastěji pěstovaná na terasách a balkónech. Proto je vystavena venkovním vlivům počasí. Jestliže zpozorujete, že se počasí náhle mění a hrozí, že bude vydatně pršet, či dokonce i zabouří, květiny raději schovejte do svého obydlí. Petúniím totiž nesvědčí prudký déšť, ani vítr. Kdybyste je na terase či balkóně přeci jen zapomněli, věnujte květinám zvýšenou péči a odstraňte poškozené listy a květy. Petúnie by se měla za nějaký čas vzpamatovat.

Jak podpořit růst petúnií

Pokud budete chtít, aby vám petúnie zahradní krásně a bujně kvetly, je dobré je alespoň jednou týdně zaštípnout. Její výhonky lze dát taktéž do vody a ponechat je pustit kořeny. Můžete tak snadno svou květenu rozšířit o další kusy. Lepší však je rozmnožovat květinu pomocí zakoupeného osiva.

Fotografie: Freepik, Pixabay