Orchideje jsou krásné exotické rostliny, které jsou rozšířené po celém světě. Nejvíce jich roste v tropických oblastech. Věděli jste, že i voňavá vanilka se získává ze vstavačovitých, tedy orchidejí? Péče o tyto neobvykle vyhlížející květiny není nijak složitá, má však určitá specifika. Pokud vám vaše pokojová rostlina nekvete, poradíme vám, jak tento problém vyřešit.
Když si orchidej přinesete domů
V případě, že jste zatoužili po exotické krásce s názvem orchidej, pravděpodobně zavítáte do květinářství nebo zahradnictví. Na těchto místech natrefíte na rostliny mnoha barevných odstínů. Na výběr jsou obvykle orchideje bílé, fialové, nebo třeba růžové. Nemáte s pěstováním květiny žádné zkušenosti? Pak se můžete poradit s prodejcem či se inspirovat následujícími radami:
- Orchidej po příchodu domů zkontrolujte: rostlina nesmí mít zahnilé kořínky ani výhonky. Ty případně odstraňte odlomením.
- Orchidej rozhodně nepřesazujte: s přesazováním počkejte asi tak dva až tři roky po koupi květiny. Nejvhodnější na vývoj rostliny je průhledný květináč.
- Rostlinu umístěte na místo s dostatkem denního světla, nikoliv na přímé slunce. Poté orchidej raději nepřemisťujte.
- Orchidej zalévejte podle potřeby, voda nesmí ulpívat v květináči, aby nezačaly zahnívat kořeny. K zálivce užijte nejlépe odstátou či dešťovou vodu.
- Květinu je možné přihnojovat speciálními přípravky zakoupenými v zahradnictví či květinářství. Hnojivo si však můžete vyrobit i vlastní, třeba z banánové slupky, kterou necháte louhovat nakrájenou ve sklenici studené vody dva dny. Tekutina by měla být v chladu. Zředěný roztok (1:1) poté použijte spolu se zálivkou.
Jak postupovat, když chcete orchidej přesadit?
Až přijde čas, kdy bude možné orchidej přesadit, postupujte podle následujících kroků:
- Pořiďte si dostatečně velký ideálně průhledný květináč. Někteří pěstitelé užívají i proutěné košíky, do kterých rovněž prosvítá denní světlo ke kořenům.
- Zakupte si speciální substrát na orchideje, který obsahuje kousky stromové kůry a rašelinu. Ten navrstvěte na dno květináče.
- Orchidej pak vyjměte z původní nádoby, omyjte ji kořínky v převařené a vychladlé vodě a ty shnilé odstraňte.
- Následně orchidej přesaďte do nového květináče a dobře upevněte zbytkem substrátu.
- Rostlinu nakonec zalijte. Zálivku pak provádějte cca každých sedm až deset dní. Orchidej je možné jednou za čas ponořit do vody, aby si nasála potřebnou vláhu.
Vychytávky, které dopomohou ke krásnému květu orchidejí
Kromě klasických tekutých hnojiv na orchideje, zakoupených ve specializovaných prodejnách, můžete použít i takzvanou cytokininovou pastu. Ta podpoří produkci pupenů zhruba do dvou týdnů.
Nakonec se dočkáte fascinujících květů, které budou oslňovat i kdejakou návštěvu. Někteří pěstitelé dokonce radí, abyste do květináče vložili několik kostek ledu, které nahradí jednorázově zálivku.