Trápí vás hrůza z pavouků? Pak vás asi nepotěší následující statistika. Podle některých odhadů během spánku spolykáme až 8 pavouků ročně. To je dost vysoké číslo na to, aby poněkud vyděsilo i ty, kdo se pavouků nebojí, a co teprve ty, kteří z nich mají děs. Zjistěte, zda je to mýtus nebo realita.
Nebudeme vás příliš dlouho napínat. Jak už možná sami díky svému selskému rozumu tušíte, je to jen legenda, která se ale očividně docela uchytila. Podle vědců jsou šance, že se to skutečně stane, téměř nulové. Je velmi nepravděpodobné, že byste pavouka během spánku skutečně spolknuli – až vůbec ne celých osm pavouků ročně!
Jak tento mýtus vzniknul?
Předpokládá se, že příběh pochází z článku publikovaného v 90. letech publicistkou jménem Lisa Holst. Podle všeho si žena představila několik scénářů a falešných příběhů, které měly nahlodat čtenáře a vyzkoušet, čemu všemu jsou lidé ochotni uvěřit.
K těmto příběhům patří právě i domněnka o tom, že můžete během spánku spolknout pavouky. Webové stránky, které mají za cíl vyhledávat a označovat nepravdivé informace na internetu, ale označili tuto legendu za fake news.
Proč je nepravděpodobné pavouka spolknout?
Není důvod domnívat se, že bychom během spánku měli polykat jakýkoliv hmyz. Pavouci jsou velmi bázlivá, ostražitá a opatrná zvířata a rozhodně se nebudou dobrovolně hnát do vašich úst.
Není tam ani nic, co by je mělo nějak zvlášť lákat. Mají rádi tmu a chlad, takže teplo lidského těla je nijak zvlášť nepřitahuje. I kdyby se náhodou dostali do blízkosti našich úst, horký vzduch, který vydechujeme, by je zaručeně odradil a odehnal na útěk.
Pavouci o nás jednoduše nemají nějaký zájem. Aby k takovému incidentu došlo, museli byste také nutně spát s otevřenými ústy, což rozhodně neplatí pro každého. Pavouk by také musel zůstat v ústech dost dlouho na to, aby vůbec mohlo dojít ke spolknutí a je i pravděpodobné, že by nás šimrání v ústech vzbudilo.
Proč se bojíme pavouků?
Strach z pavouků je poměrně běžný. U některých lidí může způsobit skutečné panické reakce. Odkud však tato úzkost skutečně pochází? Možná je to jakési dědictví našich předků. Kousnutí určitých druhů totiž může být fatální, a tak se možná tento strach přenáší v naší DNA, abychom si tyto malé tvorečky příliš nepouštěli k tělu.
Jiní zase věří, že fobie by mohla být spojena s minulou událostí, která nás traumatizovala, nebo třeba vlivem různých filmů nebo knih, které pavouky poměrně démonizují.