Ať už doma používáte myčku nebo si raději přemyjete nádobí ve dřezu samostatně, je dobré vědět, která metoda je levnější. Mnoho lidí o tom stále diskutuje a nemohou se shodnout.
Ženy i muži v domácnosti se velice často zamýšlejí nad tím, jak doma ušetřit. Ušetřené peníze lze totiž využít mnohem lépe než placením záloh za elektřinu. Zkuste se zamyslet i nad tím, jestli doma nemáte velkou spotřebu vody. Na té dost často závisí i to, jak doma umýváte nádobí. Polovina společnosti má doma myčku a druhá stále umývá nádobí v ruce. Mezi těmito lidmi však vznikají diskuze, kde se nemohou shodnout, jak to tedy doopravdy je.
Náklady na mytí nádobí
Je velice obtížné určit, jak je velká spotřeba vody při mytí nádobí v ruce. Každý člověk má totiž jiný styl mytí, a tudíž se výsledky velice liší. Faktem je také to, že i myčky mají rozdílnou spotřebu horké vody. Nejčastěji se v myčce spotřebuje 10 litrů vody, ale vše záleží na tom, jaký model máte doma. Pokud budete mýt nádobí ve dřezu, bývá spotřeba 20 až 30 litrů.
Tuto činnost však opakujete několikrát denně, zatímco myčku zapnete nejspíše jen jednou za den. Nezapomínejte na to, že je ještě potřeba koupit tablety do myčky.
U spotřeby vody tedy vyhrává spíše myčka, ale je nutné se zaměřit ještě na jeden údaj, kterým je elektřina. Studenou byste nejspíš jen těžko umyli mastnou špínu. Je tedy potřeba použít elektřinu, aby se voda ohřála, a i zde se musí počítat spotřeba.
Spotřeba elektřiny
Jelikož se cena za elektřinu neustále mění a v brzké době se bude ještě zvyšovat, nemůžete se stejnou částkou počítat každý měsíc. Tento přístroj spotřebuje celkem hodně energie a je potřeba si vypočítat podle sazeb od vašeho dodavatele elektřiny, na kolik vás vyjde jedno umytí.
Ve většině případů zjistíte, že myčka vás vyjde ročně levněji. Záleží hodně na tom, zda nemáte příliš drahého dodavatele energií. Je nutné brát v potaz to, že její pořizovací cena je vyšší.
Používejte myčku efektivně
Používáním myčky ušetříte několik stovek ročně, ale je potřeba myslet na její efektivní využívání. Tím se myslí to, že ji nebudete zapínat plnou pouze z poloviny, ale počkáte, až bude plná.
Pokud byste si myčku teprve vybírali, myslete na to, že se musíte podívat i na energetický štítek. S neúsporným zařízením byste příliš neušetřili. Finanční investice do tohoto přístroje se vám pravděpodobně vrátí až za nějaký čas.
Zdroj: Goodhousekeeping