Muškáty jsou oblíbené krásné rostliny, které rostou v mnoha českých domácnostech. Když ale všechny květy odkvetly a rostlina přestala růst, je třeba ji proměnit opět v bujný, kvetoucí keř.
Pelargonie neboli muškáty jsou krásné barevné klenoty balkonových květin, především díky své nevšední kráse, odolnosti a poměrně nenáročnému pěstování. Existuje mnoho druhů muškátů, u nás se ale pěstují převážně pelargonie štítnaté, známé jako převislé muškáty, a pelargonie páskaté neboli vzpřímené muškáty. Mají velmi podobné nároky na světlo, teplo, vláhu i výživu. Kvetou nejrůznějšími barevnými odstíny.
Vdechněte svým muškátům život
Chcete-li muškáty omladit, musíte je nejprve prořezat. Řez by se měl provádět až po konci kvetení. Je dobré tak učinit v období od ledna do března. Tento jednoduchý postup probudí poupata na rostlině. Plátky posypte skořicí, aby se „rány“ bez problémů zacelily. Dokud květina nezačne vytvářet nové výhonky, je třeba zálivku omezit. Jakmile rostlina začne růst, lze ji přihnojit jakýmkoliv vhodným komplexním hnojivem.
Řízky by měly být dlouhé asi 6–7 cm. Odstraňte přebytečné spodní listy a ponechte pouze 2–3 listy nahoře. Nechte řízky několik hodin, aby mohly oschnout. Poté by měly být vysazeny do zakoupeného kvalitního substrátu s vermikulitem. V takové půdě dobře zakořenění. Do zeminy přidejte trochu Kornevinu. Pokud ho nemáte, můžete si vzít pilulky kyseliny jantarové, rozdrtit je a lehce posypat do prohlubně. Zasaďte rostlinku a zalijte ji vodou. Přikryjte ji sáčkem a pravidelně větrejte. V této formě řízky zakoření za 2–3 týdny.
Některé další postupy by měly být prováděny také s prořezávanými muškáty. Jakmile se poupata probudí, je potřeba rostlinu přihnojit dusíkem, aby se rychleji zazelenala. Chcete-li to provést, můžete si vzít lékárenský roztok amoniaku a zředit ho v následujícím poměru: 1 lžička rozpuštěná v 1 litru vody. Tekutinu promíchejte a nalijte na vlhkou půdu.
Další ošetření by mělo být provedeno kyselinou jantarovou. Omlazuje rostlinu, stimuluje její růst a chrání ji před škůdci. Vezměte 2 tablety 100 mg kyseliny jantarové na 1 l vody, roztok promíchejte a listy jím pokropte. Toto ošetření lze provést ihned po prvním ošetření. To stačí k tomu, aby se muškáty zregenerovaly.
Zdroj: GardeningKnowHow