Pěstitelka prozradila kouzelný trik, díky kterému budou muškáty krásně kvést po celý rok

Fotografie: Depositphotos

Muškáty se nejen u nás řadí k nejoblíbenější květiny, a to pro svou jednoduchost a krásné plné květy. Ale i o tuto snadno udržovatelnou rostlinu je třeba se starat.

Pelargonie jsou stálicí českých oken a zahrad a na pěstování nejsou náročné. Jedna z výhod těchto ozdobných rostlin je ta, že velmi dobře dokážou odolávat nejrůznějším chorobám a škůdcům. Když budete vědět, jak je správně pěstovat, narostou do velkých rozměrů a ozdobí váš interiér krásnými květy. Odborníci doporučují na podzim květinám přidávat jód, aby byla stále krásná a rostlinu stimulovala.

V čem tkví kouzlo nádherných muškátů

Aby byly vaše pelargonie nádherné a obsypané květy, máme pro vás jednoduchý tip, který nám prozradila známá česká pěstitelka. Jedná se o velmi levnou záležitosti, nemusíte kupovat žádné speciální prostředky nebo drahá hnojiva. Postačí vám voda a jód. Jód je známý tím, že v medicíně udržuje správnou funkci nervové soustavy a štítné žlázy, také se používá k dezinfekci ran nebo vody.

Fotografie: Freepik

Jod bude vašim skvělým pomocníkem také pro pěstování vašich pelargonií. Hravě si totiž poradí s plísněmi i parazitními houbami. Zvyšuje odolnost muškátů a podporuje je ve stálém kvetení.

Také účinně bojuje se stresory, které nepříznivě ovlivňují vitalitu rostliny. Pokud doma máte nějaké kupné hnojivo, jistě v jeho složení jod najdete také. Vy si jej ale můžete připravit doma sami. Levně a snadno.

Fotografie: Freepik

Proč je jód vhodný pro muškáty

Jednou týdně rostliny zalévejte roztokem jódu. Přípravek podporuje růst kořenů, takže začnou rychleji přijímat živiny z půdy. To má okamžitý vliv na vzhled květu.

Listy jsou dužnatější a mají výraznější barvu, stonky rostou rychleji. S jódem v zemině se také zvyšuje počet pupenů a květy mají jasnější a výraznější barvu. Rapidně se prodlouží doba kvetení. Kromě toho lze jód použít také jako antiseptikum na půdu. Zabraňuje hnilobě kořenů, plísním a parazitům a chrání rostliny před chorobami.

Fotografie: Freepik

Jak používat jód v muškátech

Roztok jódu pro zalévání muškátů si připravíte tak, že si vezmete 1 litr vody pokojové teploty a do ní přidáte pouhou jednu kapku jodu. Ten máte možná v domácí lékárničce a berete jej jako potravinový doplněk, nebo si jej můžete zakoupit v lékárně, v potřebné tekuté formě. V závislosti na velikosti a stáří květů potřebuje každá rostlina přibližně 50 až 100 mililitrů roztoku jódu.

Fotografie: Freepik

Až budete své muškáty tímto zázračným elixírem zalévat, dávejte si pozor, aby zálivka nezasáhla také listy, jelikož by je mohla poškodit. Pokud se tak stane, použijte papírovou utěrku, abyste tekutinu vysušili co nejdříve. Uvidíte, jak za malou chvíli vaše muškáty ožijí a budou ozdobou vašeho okna či domu mnohem déle, než doposud.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]