Velmi prospěšná hnojiva, která zaručí správný růst a bohatou úrodu rajčat

Fotografie: Freepik

Milujete rajčata, ale ta kupovaná vám tolik nechutnají? Chybí jim chuť? Není nic jednoduššího, než si je vypěstovat doma.

Není nad zeleninu z vlastní zahrádky. Bez dobře vyživené půdy však rajčata nevypěstujete. Možná jste si mysleli, že pokud budete hnojit, bude to špatně a plody už nebudou bio. To není tak docela pravda. Vždyť nikdo neříká, abyste používali chemická hnojiva. Daleko lepší jsou ta organická.

Přírodní hnojiva jsou nejlepší volbou

Rajčata potřebují dusík, fosfor, hořčík, vápník, železo, bór, měď a zinek. Klasikou mezi přírodními hnojivy je samozřejmě kravský hnůj. Kvůli tomu, že chcete pěstovat rajčata samozřejmě hned nemusíte chovat krávy. Stačí si ho koupit v zahradnictví a do půdy zapracovat ještě před samotnou výsadbou. Ideálně na podzim nebo brzy na jaře. Důležité je hnůj zarýt opravdu hluboko, aby byly kořeny rajčat později dobře vyživované.

Zdroj fotografie: Freepik

Hnojit však můžete také popelem. Stačí dát půl kila popela do 5 litrů vroucí vody a nechat odstát. Počkejte, až se popel usadí a pak vezměte dalších pět litrů vody, ideálně dešťové. Směs s vodou pak smíchejte. Touto směsí můžete hnojit nejen rajčata, ale také další rostliny. Jednoduché, že? Pokud nemáte doma kotel nebo krb, řekněte sousedům, jistě se popela rádi zbaví.

Použít můžete také kopřivy

Natrhejte kopřivy a dejte 10 kg kopřiv do 10 litrů teplé vody. Nechejte na slunci týden až deset dní a poté můžete výluh používat. Nejprve však zřeďte 1:10 vodou a poté postříkejte celou rostlinu. Pro maximální pocit můžete přidat ještě hrst popela.

Podobně jako kopřivy vám mohou pomoci pivovarské kvasnice. Ve třílitrové nádobě rozpusťte půl šálku cukru a přidejte 100 g pivovarských kvasnic. Zakryjte a nechte týden stát. Pak zřeďte deseti litry vody a nalijte na rajčata.

Zdroj fotografie: Freepik

Pomoci vám může také mléčná směs. Mléko je totiž velmi užitečné hnojivo a dokáže také bojovat proti chorobám rostlin. Smíchejte 9 litrů vody s mlékem a přidejte 20 kapek jódové tinktury. Na rajčata mléčný roztok stříkejte jednou za týden.

Fotografie: Pixabay

Pokud se vám to nepovede, postačí stříkat jednou za deset dní. Na rajčata lze stříkat také roztok z jedlé sody a teplé vody. Na litr vody použijte lžičku sody.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]