Pěstování na balkoně není nic složitého. Záhon lze vytvořit i z obyčejných PET lahví

Kdo nemá klasickou zahrádku, hledá jiná řešení. Jedním z takových je i pěstování na balkoně. Kdy máte PET lahve, není to nic těžkého. O tom se můžete snadno přesvědčit. Je samozřejmě jasné, že kdo bydlí v rodinném domě s pozemkem nebo má zahradu v zahrádkářské kolonii, ten má klasické záhony, na kterých zeleninu pěstuje. Je však i řada lidí, kteří bydlí v bytě a jediné co mají je malý balkon. I ten se dá k pěstování snadno využít.

Co budete potřebovat?

Pěstování na balkoně není nic složitého, pokud víte jak na to a co budete potřebovat. Zde je seznam věcí, bez kterých se neobejdete. Jde o věci zcela běžné, které jistě máte doma, nebo ve své dílně. Základem jsou samozřejmě klasické PET lahve, popřípadě i různé plastové kanystry od nápojů. Dále budete potřebovat:

  • Hřebíky
  • Pravítko
  • Drát
  • Ostrý nůž
  • Štěrk
  • Zeminu
  • Rostliny

Nejprve připravte lahve

Základem pro pěstování na balkoně jsou samozřejmě PET lahve. Ty si vezměte a odstraňte z nich etikety. Potom vezměte do ruky pravítko a přesně si vyměřte obdélník, který v lahvi vystřihnete. Pravítko používejte proto, aby byly rozměry u každé lahve stejné a váš záhon na balkoně působil také esteticky. Následně je třeba vytvořit také otvor, a to zhruba 1 – 2 centimetry od daného vyměřeného obdélníku. Ten bude určený k zavěšení lahví. Následně vyřízněte do každé lahve onen obdélník podle značek, které jste vyměřili a označili si.

Provlékněte závěsné dráty

Jednotlivými otvory na obou stranách následně provléknete dráty. Ty budou určené k zavěšení vašich záhonů z PET lahví. Samozřejmě platí, že můžete nechat lahve položené i na zemi. V takovém případě nebudou ani otvory, ani dráty potřeba. I takové může pěstování na balkoně být.

Připravte záhon

Když máte lahve připraveny, již můžete začít s tvorbou jednotlivých záhonů. Na dno dané lahve patří vždy hrst štěrku. Následně také umístěte zeminu. Mělo by se jednat o zeminu pokud možno kvalitní, koupenou a odpovídající tomu, jaké rostliny máte v plánu zasadit. Pokud si nejste jisti, nic nezkazíte ani univerzálními variantami.

Zasaďte a máte hotovo

Nyní už stačí do zeminy jenom zasadit konkrétní plodiny. Může se jednat třeba o zeleninu v podobě různých salátů, může se jednat o bylinky, stejně jako lze zasadit i ovoce v podobě jahod. Možností je opravdu více než dost a je jenom na vás, co máte rádi. Když máte zasazeno, stačí už pouze PET lahev se zeminou a rostlinou umístit na váš balkon a o rostlinu pravidelně pečovat. Základem je nejenom pravidelné zalévání, ale také hnojení.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]