Aby se vám spalo jako v bavlnce

Fotografie: Depositphotos

Špatně spíte? Probouzíte se jako rozlámaní? Pak zřejmě někde bude chyba. Podaří-li se vám ji odhalit a napravit, nic by vám od sladkého spánku nemělo bránit.

Ke kvalitnímu spánku přispívá spousta věcí. Pomáhá koupel – v ledové i horké vodě, svačinky s vysokým obsahem proteinů před spaním (doporučujeme celerovou nať a arašídové máslo), správně zatemněná ložnice, teplota mezi sedmnácti a dvaceti stupni a samozřejmě kvalitní postel s matrací adekvátní tvrdosti a lůžkovinami oděnými do kvalitního ložního povlečení.

Vybíráme ložní povlečení

Jaké povlečení do postele je pro nás nejlepší? To záleží na mnoha faktorech. Na sezoně stejně jako našem zdravotním stavu. Například alergici by svou pozornost měli zaměřit na lůžkoviny a povlečení s antialergickými vlastnostmi. Volba materiálu ložního povlečení je ale také závislá na sezoně.

Povlečení do léta

Hlavním parametrem při výběru letního povlečení by měl být přírodní materiál v kombinaci s dobrou savostí. Proto není na místě opovrhovat klasickou bavlnou. Klasické bavlněné povlečení navíc využijte jak v zimě, tak i v létě. V zimních měsících dobře zahřeje a v letních z těla odvede pot.

Krepové povlečení

Nevýhodou klasického bavlněného povlečení ale bývá jeho mačkavost. Pokud neradi žehlíte, lepší volbou pro vás zřejmě bude krepové povlečení. I to skvěle odvádí pot a navíc po vyprání rychle schne. A opět jej využijete v zimě i v létě.

Satén versus bavlněný satén

Tyto materiály spolu v podstatě nemají nic společného. Zatímco satén, jehož hlavní nevýhodou je pro mnohé nedostatečná prodyšnost a savost, je syntetický materiál, bavlněný satén je čistě přírodním materiálem. Dobře tedy saje, a přitom neklouže. Pro horké letní noci tak je přímo ideální.

Luxusní damašek

Toužíte po luxusním povlečení? V tom případě investujte do damaškového. Tento materiál se vyrábí z nejjemnější česané příze egyptské bavlny. Je lehký, pevný, velmi dobře savý a na dotek připomíná hedvábí.

Bavlna renforcé

Velmi luxusním materiálem je i bavlna renforcé. Jedná se o klasickou bavlnu upravenou macerováním ve speciálním roztoku, který ji zbaví vrchní vrstvy. Výsledkem je na dotek velmi příjemný materiál, který bude vaši pokožku doslova hýčkat.

Povlečení do zimy

S klesajícími venkovními teplotami je samozřejmě na místě i letní povlečení vyměnit za to zimní. Velmi dobře vás v zimě zahřeje například to flanelové. Jeho základem je stoprocentní bavlna s jemným vlasem na povrchu. Právě tomu vděčíme za vynikající hřejivost tohoto materiálu. Do extrémně mrazivých nocí ale doporučujeme ještě hřejivější mikroplyš. To je sice syntetický materiál, ale velmi příjemný. Na dotek připomíná toho nejjemnějšího plyšového medvídka.

Povlečení podle rozměru

Dalším parametrem při výběru povlečení je jeho rozměr. Na trhu najdete jak standardní povlečení 140 × 200 cm, tak povlečení rozměrů atypických, ať již se jedná o 160 × 200, 180 × 200, 200 × 200 či 220 × 200 cm. Proto si lůžkoviny před koupí povlečení dobře přeměřte.