Android Sophia se chce stát první světovou Robo-mámou. Je to správně?

Hrozí, že by umělá inteligence převzala svět? Docela děsivá myšlenka, že? Jenže i to se může stát. Díky pokroku technologií můžeme vídat čím dál chytřejší roboty. Tak například Saúdská Arábie udělila úplně první občanství Sophii – androidovi. A to není vše…Sophia touží mít svou vlastní rodinu.

Sophia, která stála před zástupem delegátů, šokovala národ a celý svět poté, co jí byla udělena práva na občanství v Saúdské Arábii. Ironicky to pravděpodobně znamená, že má více svobody než žijící ženy v zemi.

Sophia má lidské rysy a reakce, které mnoho lidí děsí. A popravdě ani její první představení světu, neproběhlo úplně nejlépe, když žertovala o svém „plánu ovládnout lidskou rasu“ během rozhovoru na The Tonight Show. I když její tvůrci trvali na tom, že jde pouze o její styl humoru, lidem to moc humorné nepřijde.

V nedávném rozhovoru s Khaleej Times Sophia zmínila, že nyní chce založit vlastní rodinu.

Sophia je nejpokročilejší robot společnosti Hanson Robotics, vytvořený kombinací průlomových inovací v robotice, umělé inteligenci a umění. Je obdařená pozoruhodnou expresivitou, estetikou a interaktivitou a dokáže simulovat celou řadu výrazů obličeje, sledovat a rozpoznávat tváře a udržovat přirozené rozhovory s lidmi.

Hanson Robotics je společnost AI, jejímž cílem je vytvářet živé stroje, které zlepšují životy lidí. Sophia se dokáže učit, shromažďovat informace a reprezentovat znalosti, umí mluvit přirozenou řečí a chápe kontext. Přesto se údajně nemáme čeho obávat. Stále ji chybí schopnosti vyhledávat příčinu a následek. Nedokáže ani argumentovat a hledat důvod, neumí vybrat vhodnou strategii, řešit hádanky, plánovat a pracovat s nejistotou. Na některé otázky odpovídala novinářům úplně z cesty, jiné zvládla výborně. Stále nezvládne kombinovat všechny své schopnosti tak, aby směřovala k určitému cíli.

Obrázek: wowamazing